Bio je 6. oktobar 1973. godine, i narod Izraela mirio se s Bogom.

Okajavajući svoje grehe i apstinirajući od jela, pića i svih čulnih zadovoljstava, to oktobarsko subotnje jutro – kao, uostalom, i svako drugo jutro na koje bi najsvetiji jevrejski praznik Jom Kipur pao – većina Izraelaca provela je u svojim domovima ili sinagogama, uljuljkana u molitvama. Sve prodavnice i radna mesta bili su zatvoreni (jer na dan Jom Kipura raditi je najstrože zabranjeno), televizori i radio-aparati isključeni, i nad čitavim Izraelom kao pokrov spustila se zaglušujuća tišina.

A onda je otkucalo 14 časova, i 200 aviona, kao 200 gromova iz vedra neba, zatutnjalo je iz pravca Egipta preko Sueckog kanala i bombama zasulo istočne delove Sinajskog poluostrva. U to vreme je Izrael kontrolisao Sinaj, a u tom konkretnom trenutku veći deo izraelskih trupa načičkanih oko granice s Egiptom, tog prazničnog popodneva, bio je daleko od odbrambene linije „Bar-Lev“ na istočnoj obali kanala, zapravo džinovskog peščanog zida koji se, uz izuzetak Velikog gorkog jezera, čitavom dužinom ogledao u mutnim vodama Sueckog kanala. I čim su avioni obavili svoj deo posla, oko 2.500 egipatskih gumenih i drvenih čamaca nakrcanih lako naoružanom pešadijom i inžinjercima zaplovilo je preko Sueckog kanala na suprotnu stranu obale. Nikakvih slučajnosti u tome nije bilo; egipatski komandant Sad el Šazli savršeno je znao da mu je dan Jom Kipura idealna prilika da probije neosvojive bedeme Bar-Leva.

I dok su egipatski inžinjerci pregalačkim naporima i uz pomoć inovativnih vodenih topova velikom brzinom probijali masivne peščane zidine Bar-Leva i otvarali put kojim će tenkovi i ostala oklopna vozila ući na teritoriju Izraela, oko 800 kilometara severnije, sirijska vojska sinhronizovano je stupila na krševito tle Golanske visoravni. Skinuvši kamuflažne mreže sa svojih tenkova i teške artiljerije koju su prethodno uspeli da postave duž izraelske granice, Sirijci su se pod komandom generala Omara Abraša spremali da krvlju i suzama natope golansku dolinu.

Tako je, tačno pedeset godina i jedan dan pre nego što će Hamasovi militanti iz Pojasa Gaze na identično iznenađujuć i užasavajuć način napasti Izrael, otpočeo jedan od najcrnjih ratova u istoriji Izraela – Jomkipurski rat.

Ovo je priča o njemu.

ISTORIJA SE PONAVLJA!
Vaš omiljeni magazin ponovo se dobija na poklon uz Nedeljnik!

Magazin „Istorija“ na čak 32 strane.

U „ISTORIJI“ čitajte:

Specijal povodom 80. godišnjice Drugog zasedanja AVNOJ-a i rođenja Titove Jugoslavije

Istorija izbora: Kako se nekada glasalo u Srbiji

Velika priča o Jomkipurskom ratu: Šta se dogodi kada se izraelska vojska uhvati na spavanju

Šta o Napoleonu nećete videti u filmu Ridlija Skota?

Da li je Kenedi bio savršen predsednik?

Kako je Nelson Mandela obukao dres i ujedinio naciju.

Ko su bili „najbogatiji ljudi na svetu“…

Tajna jedne pesme koja je završila u čitankama…

I još mnogo toga…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.