Izraelski zvaničnici su pre više od godinu dana dobili Hamasov plan za teroristički napad koji se dogodio 7. oktobra, a The New York Times je imao pristup tom dokumentu, kao i mejlovima razmenjivanim među vojnim čelnicima i njihovim intervjuima.
Ovaj plan je Izrael odbacio, pre svega jer se smatralo da je pretežak i složen toliko da Hamas ne bi mogao da ga sprovede.
Od tačke do tačke – do detalja je opisana planirana invazija, za koju se ispostavilo da je usmrtila 1.200 ljudi u Izraelu. The New York Times piše da se sve to nalazilo u dokumentu koji je nazvan „Jericho Wall“ (Jerihonske zidine).
Iako nije bio naveden tačan datum napada, opisane su sve metode. Plan je bio da se opkole utvrđenja oko Pojasa Gaze, zatim da se zauzmu izraelski gradovi i napadnu ključne vojne baze u njima.
Šokantna je činjenica da je Hamas veoma precizno sledio svoj plan.
U prvim redovima ovog dokumenta, između ostalog, piše da prvo treba napasti raketama, bespilotnim letelicama, kako bi se uništile sigurnosne kamere i automatizovani mitraljezi duž granice, a onda – „naoružati ljude za masovni napad i poslati ih preko granice paraglajderima, motociklima, ali i peške“.
Sve se to i dogodilo 7. oktobra.
U planu su takođe detaljno obrazloženi položaji i lokacije, ali i proračuni o kapacitetima izraelskih vojnih snaga, o tome gde se nalaze komunikaciona čvorišta i osetljive informacije.
Sve ovo je nametnulo, naravno, više pitanja, ali se kao najbitnije izdvojilo: Kako je Hamas prikupljao te podatke, i da li to znači da je bilo curenja informacija unutar izraelskog bezbednosnog establišmenta?
A iako je ovaj dokument išao iz ruka u ruke svih važnih izraelskih vojnih i obaveštajnih lidera – ovi stručnjaci su utvrdili da taj napad „po obimu, ali i po ambicijama, nesumnjivo prevazilazi Hamasove mogućnosti“.
Ipak, nije jasno da li je premijer Benjamin Netanjahu video ovaj dokument.
Kada je, prošle godine, dokument stigao, izraelska vojna divizija koja je zadužena za odbranu i nadzor granice sa Gazom, nije bila sigurna šta su zaista namere Hamasa.
„Nije moguće utvrditi da li je ovaj plan odobren i kako će se manifestovati“ – zaključak je vojne procene koju je pregledao NYT.
A ove godine, u julu, dešava se nešto što je Izraelcima bilo već pomalo sumnjivo. Samo tri meseca pre napada, analitičar, veteran iz Jedinice 8200 (izraelske obaveštajne agencije za signale), skreće pažnju da Hamas sprovodi intenzivnu, celodnevnu vežbu, koja je izgledala slično onome što piše u nacrtu.
Međutim, pukovnik zadužen za Gazu odbacuje zabrinutost i piše šifrovan mejl, koji je takođe pregledao NYT:
„Potpuno odbacujem ideju i upozorenja da postoji takav scenario.“
Analitičar je, međutim, bio uporan: „Vežba Hamasa u potpunosti odgovara planu koji je otkriven. To nije samo plan za napad na selo, to je plan osmišljen da započne rat„.
Danas izraelski zvaničnici priznaju da bi, da je vojska ozbiljno shvatila ova upozorenja, i preusmerila vojsku na jug, napadi mogli da se ublaže, pa možda čak i da se spreče.
Umesto toga, vojska je nespremna dočekala izlazak terorista iz Pojasa Gaze i najsmrtonosniji dan u istoriji Izraela.
Bezbednosni zvaničnici su već priznali da nisu uspeli da zaštite zemlju, ali se očekuje da vlada sastavi komisiju koja će detaljno analizirati događaje i okolnosti koji su doveli do rata.
Ovaj dokument je bacio svetlo na pogrešne korake koji su pravljeni godinama. „Oni su na kraju kulminirali najgorim neuspehom obeveštajne službe, posle onog kada je došlo do iznenadnog napada 1973. godine“ – prema rečima izraelskih zvaničnika.
A svi ti neuspesi, imali su u osnovi jedno, fatalno i netačno uverenje – da Hamas nema sposobnosti i kapaciteta da napadne i da se nikada neće usuditi na taj korak.
Pojedini zvaničnici su rekli da je izraelska vlada bila toliko uverena u to, da su bilo kakvi dokazi o suprotnom scenariu bili zanemareni.
Izraelska vojska i Bezbednosna agencija zadužena za borbu protiv terorizma u Gazi odbile su da komentarišu. A iako zvaničnici za NYT nisu hteli da kažu kako su došli do tog dokumenta – činjenica je da je taj plan, bio jedan od nekoliko verzija planiranih napada koji su prikupljani godinama.
Memorandum izraelskog Ministarstva odbrane iz 2016. godine, u koji je NYT imao uvid, pisalo je: „Hamas planira sukob sa Izraelom. To bi verovatno značilo i da će uzeti taoce, i da će okupirati jednu izraelsku zajednicu (a možda čak i više zajednica)“.
„Jerihonske zidine“ – po kojima ovaj dokument nosi naziv – su drevna utvrđenja na Zapadnoj obali. Počinje citatom iz Kurana: „Iznenadite ih kroz kapiju. Ako to uradite, sigurno ćete pobediti.“
U tom planu, detaljno su opisani raketni udari, koji bi odvratili izraelske vojnike, i oterali ih u bunkere. Planirano je da Hamasovi borci probiju sigurnosni zid na granici Izraela i Gaze na 60 mesta.
Istu onu frazu iz Kurana, o kapiji, Hamasovi borci naširoko koriste i u svim video snimcima od 7. oktobra.
Kao jedan od najvažnijih ciljeva, navedeno je osvajanje izraelske vojne baze u Reimu, gde se nalazi divizija koja je odgovorna za Gazu. Dodaje se da i druge baze koje potpadaju pod komandu ove divizije treba da se napadnu.
Hamas je taj cilj postigao već 7. oktobra. Divljalo se kroz Reim, a čak i delovi te vojne baze su uništeni.
Izraelski zvaničnici su pogrešno protumačili pregovore sa Palestincima, koji su zahtevali dozvole za rad u Izraelu. „To je znak da Hamas ne želi rat“, mislilo se.
Kao što je već rečeno, Hamas je godinama sastavljao planove napada, i izraelski vrh je dolazio do njih.
U septembru 2016. godine, kancelarija ministra odbrane, sastavila je strogo tajni memorandum o Hamasovom planu napada. Taj dokument je potpisao tadašnji ministar odbrane Avigdor Liberman, a u njemu je navedeno da bi „invazija i uzimanje talaca doveli do teške štete po svest i moral građana Izraela“.
U jednom od dopisa piše da je Hamas kupio sofisticirano oružje, GPS ometače i dronove. Takođe se navodi i da je pojačao borbene snage: 27.000 ljudi, a u prethodne dve godine uključeno je 6.000 novih ljudi.
Prošle godine, nakon što je Izrael dobio dokument „Jericho Wall“, vojna divizija Gaze je dala svoju procenu tog plana. „Hamas je odlučio da isplanira novi napad, bez presedana u svom obimu.“
U toj proceni se navodi i to da „Hamas ima plan da izvede operaciju velikih razmera sa ciljem da savlada diviziju“. Kako je napisao analitičar veteran, Hamasovi komandosi su izvodili obuke, dok su lideri nadgledali.
Obuka je uključivala suvo obaranje izraelskih aviona i zauzimanje kibuca i vojne baze za obuku. Analitičar je tada upozorio da ova vežba „precizno prati Hamasov plan i da gradi kapacitete za njegovo sprovođenje“.
„Već smo doživeli slično iskustvo pre 50 godina, na južnom frontu, a istorija se može ponoviti ako ne budemo bili oprezni“, upozoravao je obaveštajni veteran (analitičar), a neke od kolega su ga podržale.
Iako ni analitičar, kao ni izraelski obeveštajni zvaničnici, nije verovao da je Jahja Sinvar, vođa Hamasa, zainteresovan za rat, on je pokušavao da skrene pažnju na činjenicu da su se Hamasove snage značajno unapredile.
I teroristični napad grupe Al Kaida na Svetski trgovinski centar i Pentagon 11. septembra 2001. godine, bio je posledica loših odluka i neuspešnih analiza. Zbog toga „7. oktobar podseća na 11. septembar“, tvrdi Ted Singer, nedavno penzionisani zvaničnik CIA, koji je dosta radio na Bliskom istoku.
„Ovaj neuspeh, konačno će staviti do znanja vojnom i političkom vrhu Izraela, da je Hamas, naravno, imao nameru da izvrši ovaj napad“, zaključuje Singer.