Ako čujete ili pročitate da je neko proglašen izdajnikom jer ima drugačiji politički stav, to može da bude bilo ko od desničarskih populista i konzervativaca, ko se usmerio na one koji nisu za dizanje zidova i ukidanje bilo čijih sloboda.
Sa tim se – kao da je i sve ostalo tako, slično – suočava i srpska levica, koja je optužena za izdaju „nacionalnih interesa“ i često joj se spočitava „izdaja Kosova“, iako neki od političkih aktera sa levice nisu bili rođeni kada je Milošević na Kosovu obećavao ljudima da niko ne sme da ih bije.
O tom paradoksu govorili su i sagovornici Nedeljnika, ističući da je za levicu karakteristično da nudi hrabra rešenja.
„Ne samo hrabra. Građanska levica nudi teška rešenja za teške probleme koji iziskuju naš veliki napor, dugoročan rad i suočavanje i raskid sa zabludama. Desnica s druge strane na sve nudi jednostavan izgovor – ‘mrze nas’, i sve nastoje da reše političkom samoizolacijom ili približavanjem onima koji nam ni vrednosno, ni politički, ni ekonomski nisu slični. Na primer Briksu“, kaže Grbović.
On ističe da je takav populistički pristup lakše plasirati, ali da se pod crtom koju će građani na izborima i u budućnosti podvlačiti, preliva mnogo veća nepravda i mnogo teže stanje društva.
„Smatram da će građanska levica u Srbiji i uprkos tom populizmu nadvladati, a razlog je to što džoker karta ‘nacionalnih interesa’ može da preklopi poneku temu, ali se sveopšte potonuće sistema i osećaj nepravde i nesigurnosti ne mogu zamaskirati.“
U tom smislu, deluje kao da levica ipak ima „plan za budućnost“.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 07. DECEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS