Respiratorni problemi, kijanje i kašalj tokom praznika mogli bi da budu posledica sezonskog gripa, ali i posebnog alergijskog stanja koje može da pogodi one koji su u svom domu okitili pravu jelku.
Nije slučajno da govorimo o sindromu novogodišnje jelke, na engleskom „Christmas Tree Syndrome“. No, šta je to konkretno i koji su okidači ovog “božićnog” sindroma?
Sindrom novogodišnje jelke javlja se zbog plesni koja je prisutna na jelki koju ste uneli u kuću, prenosi N1.
Među najčešćim simptomima su peckanje u očima, kijanje, potencijalno ozbiljni napadi astme, kašalj, a problem je mnogo češći nego što mislite.
Dovoljno je reći da su već 2011. u istraživanju objavljenom u časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology, istraživači su identifinisali preko 50 vrsta plesni na uzorcima svojih jelki.
U istom istraživanju, a izveštavajući o prethodnim istraživanjima, naučnici su pokazali kako su se spore plesni u stanu povećale s 800 na 5.000 po kubnom metru 14 dana nakon što je jelka unešena u dom.
Simptomi se mogu pojaviti kada se pripremate za kićenje, ali i nakon dužeg kontakta s jelkom. Neki se mogu pojaviti čak i nakon nekoliko nedelja.
Šta uraditi ako ste “alergični” ili imate problema s jelkama?
Stručnjaci preporučuju:
– pažljivo operite jelku pre nego što je uneste u kuću. Ovo je dobro pravilo za suzbijanje potencijalnih alergena
– nosite vrtlarske rukavice kada dodirujete drvo, njegove grane ili deblo. Neki ljudi mogu da budu alergični na sok i razviju osip
– koristite prečišćivač vazduha ako ga imate kod kuće
– premestite drvo napolje ako se simptomi pogoršaju
Odabir veštačke novogodišnje jelke pokazuje se dugoročno prikladnijim rešenjem za okolinu i zdravlje ako pripazite na neke stvari.
Dobro je obrišite od prašine pre nego što je stavite na mesto u kući koje ste odabrali.
Pazite i gde ćete je skladištiti nakon završetka praznika: na posebno vlažnom mestu poput podruma lako bi mogla da se stvori buđ.