Zvaničnici Ujedinjenih nacija izrazili su bes i nevericu zbog situacije u bolnicama u Pojasu Gaze, gde povređeni nemaju osnovne potrepštine, a deca koja se oporavljaju od amputacija umiru, prenosi Rojters.

„Besan sam što se deca, koja se oporavljaju od amputacije u bolnicama, granatiranjem ubijaju u njima“, rekao je portparol dečije agencije UN Džejms Elder, ističući da je najveća operativna bolnica u Gazi u protekla 48 sata dva puta granatirana.
Portparolka Svetske zdravstvene organizacije, Margaret Haris, situaciju u bolnicama u Gazi opisala je kao „neverovatnu“ i „nesavesnu“, prenosi N1.

Izraelske snage izvele su tokom noći i jutra racije u bolnici Al-Ahli u gradu Gazi i privele većinu zaposlenih, dok bolnica Kamal Advin na severu Gaze više nije u funkciji.

Kako je navela crkva koja upravlja ovom bolnicom, uništen je zid na prednjem ulazu u zgradu.

Posle upada u bolnici su ostala dva lekara, četiri medicinske sestre i dva domara, koji treba da zbrinu više od 100 teško ranjenih pacijenata, bez tekuće vode i struje, rekao je pastor u anglikanskoj katedrali u Jerusalimu, koja upravlja bolnicom.

On je naveo da je jedan izraelski tenk bio parkiran na ruševinama na ulazu u bolnicu, kako bi sprečio da bilo ko uđe ili izađe iz nje, prenosi AP.

Izraelska vojska za sada nije komentarisala ovu akciju.

Izraelske snage izvele su racije i u drugim bolnicama širom Gaze, optužujući Hamas da ih koristi u vojne svrhe, što su zaposleni u bolnicama negirali.

Bolnica na severu Gaze Kamal Advin, u koju su izraelske trupe upale prošle nedelje kada su buldožerom probile u njen krug, više ne funkcioniše i pacijenti su evakuisani, izjavio je predstavnik Svetske zdravstvene organizacije Ričard Piperkorn i dodao da su među pacijentima i bebe.

„Koliko smo shvatili bolnica više ne funkcioniše, rekao je Piperkorn novinarima Rojtersa, pojašnjavajući da su dve novorođene bebe odvedene porodicama kući, dok su drugi pacijenti evakuisani u bolnice Al Ahli i Al Šifa.

Piperkorn je naveo da se, navodno mnogo zdravstvenih radnika nalazi u pritvoru. „Ne možemo sebi da priuštimo da izgubimo nijednu bolnicu“, dodao je on.

Dok su mnogi stanovnici Gaze raseljeni u njen južni deo, ipak postoje izveštaji u kojima se navodi da je na sevrnom delu enklave ostalo još nekoliko stotina hiljada ljudi, gde je, kaže Piperkon, potrebno da niz zdravstvenih ustanova ostane u funkciji.

Piperkorn je dodao i da je oko 4. 000 raseljenih lica, koji su sklonište našli u krugu medicinskog kompleksa Naser u južnom gradu Kan Junis, bilo u opasnosti jer Izrael tamo vodi vojne operacije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.