Grupa studenata blokirala je nešto pre 12 časova saobraćaj u Birčaninovoj ulici ispred Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Studenti će nakon Birčaninove blokirati ulicu Kneza Miloša.
Oni su sa protestnog skupa poručili nadležnima u tom resoru da imaju „nekoliko minuta“ da im pozitivno odgovore na zahtev za otvaranje biračkih spiskova kako bi se utvrdila njihova regularnost.
Student Ivan Bjelić je najavio da će u slučaju da Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave ne odgovori na njihov zahtev, aktivisti blokirati saobraćaj na dve lokacije u Beogradu.
Okupljeni uzvikuju „otvorite spiskove“, a protestu prisustvuju i predstavnici izborne liste „Srbija protiv nasilja“ Srđan Milivojević, Aleksandar Jovanović Ćuta, Biljana Stojković, Dobrica Veselinović.
Studenti su se kupili još oko 11 sati ispred sedišta Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, gde su sat vremena čekati odgovor na njihov zahtev da se otvore birački spiskovi, da bi se, kako su rekli, proverila sumnja u njihovu regularnost.
Aktivista Nikola Ristić rekao je novinarima da će oni, ukoliko po isteku tog vremena ne dobiju pozitivan odgovor, saopštiti koje će dve ključne tačke u gradu blokirati.
Prema njegovim rečima, blokada će trajati šest sati, nakon čega će, ukoliko ni do tada ne stigne pozitivan odgovor, saopštiti svoje dalje korake.
Ristić je rekao da oni ne žele nasilje, a da, ako se neko s takvom namerom pojavi – „nije njihov“.
Prisutan je veliki broj novinara, a saobraćaj u Birčaninovoj ulici ispred Ministarstva funkconiše neometano.
Prisutno je i više građana, koji su doneli tranpsarente „‘Živeli’ izborni migranti“ i „AV je srušio pravni poredak u Savamali“.
Šta su zahtevi okupljenih studenata?
Aktivista Ivan Bjelić obavestio je preko megafona Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave da ima 15 mimuta, odnosno do 12 časova, da odgovore na zahtev okupljenih studenata, te da će ondaa započeti blokadu.
Bjelić je pročitao i zahteve – upućena im je inicijativa oko sumnje da su izbori bili neregularni. U njoj piše da postoje neregularnosti u biračkom spisku, poput dvostrukog upisa, zatim sumnje u krađu glasova. Pravni osnov za inicijativu je Ustav Srbije i Zakon o izboru narodnih poslanika, naveo je, prenosi Danas.
Ministarstvu predlažu da se izborni spisak ažurira i ispita, kao i da se sprovede istraga o navodnoj krađi glasova. Priložili su, kaže, i dokaze na kojima se vide neregularnosti poput „bugarskih vozova“, kao i dovoženja birača.