„Sve se to zaboravi posle porođaja“ – poznato, zar ne? Ipak, ispostavlja se da ova floskula nikako nije tačna. Nije retka praksa da se porodiljama govori da su razmažene te da se na njih „malo podvikne“ da se „ne bi prenemagale“ i „ubile svoju bebu“. Takvih primera je more.

Doktorka Olivera Kontić Vučinić jednom prilikom je naglasila da upravo ta „grubost“ u postupanju sa pacijentkinjama proizlazi iz adrenalina, brige i straha medicinskog osoblja da sve protekne kako treba. Kakvo je uopšte to opravdanje? Bez obzira na nivo stresa, nedopustivo je obraćanje pacijentkinjama na grub način ili povišenim tonom. Zdravstveni sistem mora da garantuje ženama dostojanstven tretman i poštovanje njihovih prava tokom porođaja.

Tri advokatice – Marina Mijatović, Jelena Stanković i Ivana Soković Krsmanović sprovele su prvo istraživanje o akušerskom nasilju, a njihov izveštaj iz 2022. godine ukazuje da su žene doživljavale 16 vrsta nasilja u našim bolnicama, verbalno na porođaju, ali i povredu prava na informisani pristanak na medicinske procedure.

Međutim, mnoge žene to nasilje ne prijave. Iz bojazni ili bilo kog drugog razloga, i upravo zbog toga, ne postoje precizna istraživanja o tome koliko žena pretrpi nasilje, a koliko ih prijavi. Nepoverenje u zdravstvene institucije i radnike igra veliku ulogu u tome.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 25. JANUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.