Dok su se vlasti u Atini i Skoplju dogovarale o novom imenu Makedonije, arhiepiskop ohridski Jovan Vraniškovski i dalje je vodio svoju sada već višedecenijsku borbu protiv vetrenjača. Ohridska arhiepiskopija SPC još nije upisana u Makedoniji u registar verskih zajednica. To i ne zvuči kao toliko veliki problem, ako se imaju u vidu godine koje je prethodno proveo u zatvoru. Tek, od donošenja Prespanskog sporazuma mnogo se glasova o „novom identitetu“ čulo, osim od čoveka preko čijih leđa se prelama „crkveno pitanje“ u Severnoj Makedoniji.
Arhiepiskop Jovan za Nedeljnik govori o rešenju za „makedonsko pitanje“, kao i o svim ostalim teškim pitanjima koje opterećuju SPC u celini.
Kakav je vaš stav o rešenjima iz Prespanskog sporazuma, da li vi živite u Severnoj Makedoniji?
Nisam se oglašavao jer niko i nije tražio moje mišljenje. Da me je neko pitao prethodno, pre pomenutog rešenja, rekao bih mu, ono što i svedočim u životu, da polovična rešenja nisu nikakva rešenja. Neka neko rešenje bude bolno za nekoga, ali neka bude održivo, bar za jednu generaciju. Crkva ima istorijsko pamćenje i ako to nije prihvatljivo za Crkvu, sigurno da neće biti prihvatljivo na duži period. Kao što se pokazuje, pomenuto ime je prihvatljivo samo Ciprasu i Zaevu. U Grčkoj skoro i da se ne izgovara ime Republika Severna Makedonija, bar u crkvenim sredinama gde se ja i krećem, već je ostao naziv Skopja. Tako da od ovog rešenja ima korist samo NATO. Ja, naravno, živim na teritoriji koja se vekovima zvala Makedonija, sa nekim pridevima ili bez njih, ali iz sadašnjeg imena se više ne može izvoditi ime nacije, što je i bilo problematičnije čak i od imena države…
CEO INTERVJU ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 3. OKTOBRA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU DOSTUPNOM NA NOVINARNICA.NET