Poslanici Evropskog parlamenta (EP) danas će u Strazburu glasati o rezoluciji kojom pozivaju na sprovođenje nezavisne međunarodne istrage neregularnosti na decembarskim parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima u Srbiji, sa posebnim akcentom na beogradske izbore.

U finalnom predlogu rezolucije o situaciji u Srbiji posle decembarskih izbora, EP poziva Evropsku komisiju da odmah započne reviziju sredstava datih Vladi Srbije u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć III (IPA III) i drugih finansijskih instrumenata i da suspenduje finansiranje ako srpske vlasti nisu spremne da primene ključne preporuke u vezi sa izborima ili ako međunarodna istraga pokaže da su bile direktno umešane u izbornu prevaru.

Evropski parlament ukazuje da određeni navodi, uključujući one o organizovanim migracijama birača na lokalnom nivou, prevazilaze nalaze iz izveštaja Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i dodaje da podržava brzo slanje ad hok misije za utvrđivanje činjenica u Srbiju, uz učešće EP, navodi se u predlogu koji su usaglasile poslaničke grupe.

Prema finalnom predlogu rezolucije, Evropski parlament poziva Evropsku komisiju i da pokrene inicijativu za slanje ekspertske misije u Srbiju kako bi procenila situaciju u vezi sa nedavnim izborima i postizbornim dešavanjima, u nastojanju da se stvore preduslovi za uspostavljanje neophodnog društvenog dijaloga, radi obnove poverenja građana u institucije i radi procene i bavljenja sistemskim pitanjima vladavine prava u Srbiji.

U predlogu rezolucije, između ostalog, stoji da Evropski parlament ponavlja stav da pristupni pregovori sa Srbijom treba da napreduju jedino ako ta zemlja ostvari značajan napredak u reformama na evropskom putu, uključujući punu primenu preporuka OEBS i ODIHR i Venecijanske komisije Saveta Evrope.

Sednica na kojoj će evroposlanici glasati o neobavezujućoj rezoluciji počinje u 12.00 po centralnoevropskom vremenu.

Uoči plenarnog zasedanja EP, troje lidera opozicione koalicije „Srbija protiv nasilja“ razgovaraće o demokratiji u Srbiji sa troje evroposlanika iz različitih političkih grupa.

Na panelu „Srbija: demokratija na raskršću“, koaliciju „Srbija protiv nasilja“ predstavljaće potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović i predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.

Njima će domaćini biti specijalna izvestiteljka EP za Kosovo Viola fon Kramon iz poslaničke grupe Zeleni, šef posmatračke misije EP na decembarskim izborima u Srbiji Klemen Grošelj, koji je evroposlanik liberalne grupe Obnovimo Evropu, i predstavnica grupe Socijalisti i demokrate Alesandra Moreti.

Tepić, Lazović i Grbović su se juče obratili i članovima poslaničkih klubova socijaldemokrata, zelenih i liberala, koji su inicirali proces usvajanja rezolucije.

„Tražimo ad hok međunarodnu misiju EP koja bi bila poslata u Srbiju i međunarodnu istragu o izborima 17. decembra, po primeru Pribeovog izveštaja“, izjavio je Radomir Lazović dodajući da stvari u Srbiji idu naopako i da to mora da se zaustavi.

Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) i narodna poslanica Marinika Tepić izjavila je na panelu „Srbija: demokratija na raskršću“ u Strazburu, da su izbori u decembru održani u nemogućim uslovima, sa brojnim primerima kršenja izborne volje građana i pozvala evropsku zajednicu na sprovede istragu tih izbora, prenosi N1.

„Drugi domen je pritisak i brojni su primeri za to, moguće je da deca budu izbačena iz vrtića ukoliko njihovi roditelji podržavaju opoziciju. Takođe, registracija glasača iz Republike Srpske u srpskom biračkom spisku, naročito u Beogradu, iako oni nemaju pravo da glasaju na lokalnim izborima u Srbiji“, navela je Tepić.

Prema njenim rečima, opozicija je „jasno dokumentovala te stvari“.

„I one se pominju u izveštaju o Srbiji. Hvala svima koji su nam pomogli da dokumentujemo tu izbornu prevaru. Pozivam vas da podržite zahtev za međunarodnom istragom, a da se kasnije upute preporuke koje i vlast i opozicija moraju da prihvate a u pogledu uslova pod kojim će se ponoviti izbori“, kazala je Tepić na debati.

Ona je podsetila i da Srbiju očekuju i lokalni izbori u junu ili julu ove godine, pozvavši evroposlanike da Srbiju „ne ostave na cedilu“.

„Nemojte da nas ostavite na cedilu, pomozite nam, mi smatramo da moramo da učestvujemo na svim izborima, ali u ovakvim uslovima, to je nemoguće. Potrebna nam je vaša pomoc sa tom međunarodnom istragom, koja bi uspostavila jednu dijagnozu a potom iznela i terapiju“, zaključila je Marinika Tepić.

Evroposlanicima liberalne grupe Obnovimo Evropu Grbović je rekao da je usvajanje rezolucije u EP „šansa da EU povrati poverenje građana Srbije, poljuljano zbog predugog tolerisanja autokratske vladavine Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke od pojedinih evropskih zvaničnika“.

Nebojša Zelenović kopredsednik stranke Zajedno u svom govoru na panelu o izborima u Srbiji koji se održava Evropskom parlamentu izjavio je da su „razmere izborne krađe u Srbiji ogromne“, prenosi N1.

„Građani Srbije očekuju dobre vesti iz Evropskohjg parlamenta i Evropske unije… Istraga će sigurno pokazati da Vučić nije dobio većinu na parlamentarnim izborima. Veliki broj gradova bi izgubio da nije bilo izborne krađe. Opseg krađe je najveći ikada zabeležen u Srbiji. Svi bi trebali da budu upoznati sa tim. Siguran sam da će međunarodna istraga nakon ove rezolucija pokazati da Vučić nije dobio većinu ni na parlamentarnim izborima. Bez izborne krađe ne bi pobedio ni u Beogradu, ni u većim gradovima u Srbiji… Zato je veoma važno poništiti sve izbore koji su održani 17. decembra i ponoviti ih“, rekao je Zelenović.

Prema njegovim rečima, međunarodna istraga o izborima u Srbiji treba da se fokusira na biračke spiskove.

„Svi birački spiskovi su kompromitovani. Dokazi koje je Crta iznela, a u kojima se kaže da je svaka peta policijska stanica kompromitovana, znače da su kompletno izbori kompromitovani“, zaključio je Zelenović.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je juče da predlog rezolucije EP o Srbiji sadrži argumente „na nivou Radio Mileve“, odnosno u formi „ja sam čuo“, „postoji optužba“ i „koalicija ‘Srbija protiv nasilja’ je rekla“, ocenivši da je to veliki skandal.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 27. januara da „nije naročito zainteresovan“ za sadržaj rezolucije Evropskog parlamenta o izborima u Srbiji, jer će to telo, kako je kazao, „uvek donositi preporuke protiv Srbije“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.