Ministarstvo unutrašnjih poslova pokrenulo je juče sistem „PRONAĐI ME“, navodi se ne sajtu MUP. To je prvi put da je sistem pokrenut otkad je prošle godine aktiviran u Srbiji.
Na teren su po prijavi nestanka devojčice izašli policija i vatrogasci-spasioci, a ubrzo su im se pridružili i pripadnici GSS, lovci i brojni građani.
Iz Niša su takođe stigli pripadnici Žandarmerije sa psima-tragačima. U potrazi za devojčicom koristi se helikopter i dronovi sa termovizijskim kamerama.
Od juče gotovo neprestano pada kiša, što otežava potragu, a temperatura se sinoć spustila na 6 stepeni Celzijusa, kolika je i sada.
Gradonačelnik Bora opisao je kako izgleda naselje u kom je devojčica nestala.
„To je prigradsko naselje koje ima i vrlo nezgodan teren. Tu su šume i potoci. Na samom kraju tog mesta se desio nestanak naše male sugrađanke“, rekao je gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić.
MUP: U interesu sigurnosti devojčice da se ne izlazi sa informacijama
Potraga za dvogodišnjom Dankom Ilić iz okoline Bora i dalje traje, i u interesu sigurnosti devojčice je da se još ne izlazi ni sa kakvim informacijama u javnost, izjavila je za N1 Vesna Joksić, šefica Odeljenje za medije i komunikacije MUP-a Srbije.
U potragu za devojčicom je, kako je naglasila, uključeno više od 1.000 ljudi, uključujući pripadnike lokalne policije, Sektora za vanredne situacije, UKP-a Beograd, meštane i članove dobrovoljnih lovačkih društava.
„U interesu sigurnosti devojčice je da se ne izlazi ni sa kakvim informacijama u javnost“, rekla je Joksić za N1.
Dodala je da će javnost o značajnim informacijama biti blagovremeno obaveštavana.
Odeljenje za medije i komunikacije MUP-a Srbije preuzelo je danas popodne komunikaciju sa medijima od PR službe lokalne policije.
U Bor stigao i ministar Bratislav Gašić
Ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Bratislav Gašić stigao je sinoć u Bor, gde je u toku potraga za nestalom devojčicom Dankom Ilić, a takođe su u potragu uključeni i pripadnici žandarmerije sa više od 20 vozila.
U akciji koriste i kvadove.
Gorska služba spasavanja: Nema potrebe da se građani uključuju u potragu
Danijel Aleksić iz Gorske službe spasavanja (GSS), koja pomaže policiji u potrazi za devojčicom koja je nestala u Boru, rekao je sinoć za N1 da trenutno nema potrebe da se građani uključuju u potragu jer svojim prisustvom ometaju rad spasilačkih pasa koji treba da stignu na teren.
Aleksić je objasnio da bi prisustvo građana na prostoru pretrage svojim mirisom ometalo spasičake pse, dodajući da građani ne treba da smetaju ni svojim dronomvima.
„Trenutno pretražujemo teren, tu su ljudi iz MUP-a angažovali sve svoje resurse i firme koje imaju dronove sa termovizijom, da bi kasnije mogli i psi da rade. Nema potrebe da građani dolaze“, istakao je Aleksić.
„To je prigradsko naselje koje ima i vrlo nezgodan teren. Tu su šume i potoci. Na samom kraju tog mesta se desio nestanak naše male sugrađanke“, rekao je gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić.
Sa druge strane, ministar odbrane Bratislav Gašić rekao je da dobrovoljci mogu da se uključe u potragu u koordinaciji sa policijom.
Tokom jučerašnjeg dana u potrazi je učestvovalo oko 2.000 ljudi.
Dvogodišnja Danka Ilić nestala je danas oko 13.45 sati u Banjskom polju kod Bora, a u potragu za devojčicom uključile su se sve dežurne službe MUP.
Majka je nestanak deteta prijavila oko 15 časova.
Roditelji apeluju na sve one koji imaju bilo kakvu informaciju ili vide negde Danku da obaveste policiju na broj 192 ili da se jave na broj telefona 0652816041.
Predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić, govoreći o nestanku Danke Ilić (2) iz Bora, istakao je u jutarnjem programu televizije Prva da je još juče nakon prijave nestanka više od 200 službenika MUP bilo na terenu, a danas ih ima još više.
„Protok vremena je veliki i to je ono što je najzabrinjavajuće u celoj priči“, naveo je Jurić.
Govoreći o SMS porukama koje su poslate nakon što je pokrenut sistem „Pronađi me“, rekao je da MUP radi na tome da se unapredi sistem, ali da operateri u jednom minutu mogu da puste do 50.000 SMS poruka, a neki i manje.
„U nekom narednom periodu se ovaj sistem neće bazirati na SMS poruke, nego na neke druge vidove informisanja, gde neće biti potreban mobilni operater kako bi se građani obavestili o nestanku deteta“.
Takođe je istakao i da će sada teško javnost dolaziti do bilo kakve informacije, jer je istraga u toku.
„Policija je i u slučaju nestanka Tijane bila vrlo oprezna u davanju informacija ne samo medijima, nego i porodici. Teško da će izaći bilo kakve informacije dok se dete ne pronađe“, rekao je Jurić.
Kako je zaključio, zbog terena koji je vrlo težak i zbog vremenskih uslova to je sada dodatna otežavajuća okolnost.