Kineski naučnik koji je zbog stvaranja prvih genetski modifikovanih beba proveo oko tri godine u zatvoru, vratio se u laboratoriju, i kaže da radi na lečenju Alchajmera i drugih genetskih bolesti.

U intervjuu koji je dao japanskim novinama, He Jiankui je rekao da je nastavio istraživanja o uređivanju genoma ljudskog embriona – uprkos kontroverzi oko etike veštačkog prepisivanja gena. Glavni argument koji koriste kritičari ove metode jeste to da bi ona mogla da dovede do „dizajniranja beba“.

„Koristićemo odbačene ljudske embrione i poštovaćemo i domaća i međunarodna pravila“, rekao je on za Mainichi Shimbun, dodajući da ne planira da pravi više beba sa uređenim genomom. Ranije je koristio alat poznat kao Crispr-Cas9 da prepiše DNK u embrionima.

Sud u Kini je 2019. osudio Hea na tri godine zatvora zbog kršenja medicinskih propisa nakon što je saopštio da je stvorio genetski modifikovane sestre bliznakinje Lulu i Nanu, još pre nego što su rođene.

Njegovi eksperimenti su izazvali šokove u medicinskom i naučnom svetu. A kako je nastavio sa rizičnom, etički spornom i medicinski neopravdanom procedurom, uz neodgovarajući pristanak uključenih porodica, naišao je i na osudu javnosti.

Sud je utvrdio da je falsifikovao dokumente od komisije za etičku reviziju koja su korišćena za regrutovanje parova za njegovo istraživanje, piše Gardijan.

Rekao je da je koristio proceduru za uređivanje gena poznatu kao Crispr-Cas9 kako bi prepisao DNK u embrionima sestara – a tvrdio je i da će te modifikacije decu učiniti imunom na HIV.

Nastavio je da brani svoj rad, uprkos širokim kritikama. Danas kaže da je „ponosan što je stvorio Lulu i Nanu“, a kao rezultat sličnih eksperimenata 2019. rođena je i treća devojčica.

Jiankui kaže da će uređivanje genoma u ljudskim embrionima koristiti za razvoj tretmana za retke genetske bolesti kao što su Dušenova mišićna distrofija i porodična Alchajmerova bolest, u tri laboratorije koje je otvorio od izlaska iz zatvora 2022.

Dodao je rekao da su svo troje dece sa uređenim genomom „savršeno zdrava i nemaju problema sa rastom“. Blizanci, koji sada imaju po 5 godina, idu u vrtić.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.