Kina će ove godine pokušati da poremeti izbore u SAD, Južnoj Koreji i Indiji, sadržajem generisanim veštačkom inteligencijom, upozorila je kompanija Microsoft.
Američka tehnološka firma očekuje da će sajber grupe koje podržava kineska država pokušati da utiču na izbore u novembru 2024. godine, navodi se u izveštaju tima za obaveštajne službe kompanije.
„Dok stanovništvo u Indiji, Južnoj Koreji i Sjedinjenim Državama izlazi na birališta, ometaće ih kineski sajber akteri i akteri uticaji, a donekle i isti takvi aktere iz Severne Koreje.“
Microsoft je rekao da će Kina „u najmanju ruku“ kreirati i distribuirati sadržaje generisane veštačkom inteligencijom putem društvenih mreža.
Kompanija je dodala da je uticaj sadržaja napravljenog od strane veštačke inteligencije mali, ali da bi se to moglo promeniti.
„Iako je uticaj takvog sadržaja na publiku i dalje nizak, Kina sve više eksperimentiše i pokušava da širi mimove, video zapise i zvukove. To bi na kraju moglo da se pokaže efikasnim“, kažu iz Microsoft-a.
Microsoft je u izveštaju naveo da je Kina već pokušala da sprovede dezinformacionu kampanju generisanu veštačkom inteligencijom na predsedničkim izborima u Tajvanu u januaru. Kompanija je saopštila da je ovo prvi takav entitet koji podržava država.
Grupa koju podržava Peking pod nazivom Oluja 1376, takođe poznata kao Spamouflage ili Dragonbridge, bila je veoma aktivna tokom tajvanskih izbora. Njeni pokušaji da utiču na izbore uključivali su postavljanje lažnog audio zapisa na YouTube kanal izbornog kandidata Terija Goua – koji je odustao u novembru tako što je podržao drugog kandidata. Microsoft je rekao da je snimak „verovatno generisan AI“, a YouTube je uklonio sadržaj i sprečio ga da stigne do većeg broja korisnika.
Grupa koju podržava Peking pokrenula je niz mimova generisanih veštačkom inteligencijom o pobedničkom kandidatu, Vilijamu Laiju – kandidatu koji se zalaže za suverenitet i kojem se Peking protivi. Izneli su niz neosnovanih tvrdnji protiv Laija optužujući ga za proneveru državnih fondova. Takođe je povećana i upotreba televizijskih voditelja generisanih veštačkom inteligencijom, a to je taktika koju je koristio i Iran. „Voditelj“ iznosio neutemeljene tvrdnje o Laijevom privatnom životu, uključujući i to da ima vanbračnu decu.
Microsoft je rekao da su voditelji vesti kreirani pomoću alata CapCut, koji je razvila kineska kompanija ByteDance, vlasnik TikToka.
Microsoft je dodao da kineske grupe nastavljaju da organizuju kampanje uticaja u SAD. Glumci koje podržavaju Peking koriste naloge na društvenim mrežama da bi postavili „pitanja koja izazivaju podele“ i pokušali da razumeju probleme koji dele američke glasače.
„Oni tako prikupljaju podatke o ključnim glasačkim demografskim karakteristikama birača uoči predsedničkih izbora u SAD“, navodi Microsoft.
Jedna objava na X-u odnosila se na dvopartijski zakon u SAD, vredan 118 milijardi dolara koji kombinuje 20 milijardi dolara ulaganja u američko-meksičku granicu, sa paketom od 75 milijardi dolara za Ukrajinu i Izrael. Pitao je: „Kakva je vaša reakcija?“ Drugi je skrenuo pažnju na to da je lovac F-35 izgubljen u Južnoj Karolini prošle godine. „Samo pod Bajdenovom administracijom može da se izgubi jedan tako vredan komad vojnog naoružanja“, napisao je taj nalog.