Krajem marta Srbija (i ne samo Srbija) tražila je Danku. Na pragu aprila, stigla je vest da je ubijena. Do ovog trenutka nije nađena. Detalje slučaja koje su neki mediji preneli uznemirili su već uznemirenu i ljutu, zapravo besnu javnost, pratila je sinoćna izjava predsednika države.

Aleksandar Vučić javio je da će, čim se vrati iz Pariza, predložiti Vladi da usvoji i parlamentu predloži usvajanje zakona kojim bi se vratila smrtna kazna.

Komentarišući ubistvo devojčice Danke Ilić, on je rekao da se svojevremeno zalagao za vraćanje smrtne kazne i da se tim povodom obraćao Savetu Evrope. Prema Vučićevom mišljenju, smrtna kazna je opravdana u slučajevima kad nema nikakve sumnje da se radi o počiniocima najtežeg krivičnog dela.

Ukazao je na to da su argumenti onih koji se protive vraćanju smrtne kazne opravdani i racionalni, jer ako se neko osudi na smrt, a posle 20-30 godina se ispostavi da nije kriv, to je velika posledica.

„Neko kada je izvršio zločin, mislio je da će proći nekažnjen. To je sve što smem da kažem. Svojevremeno sam se javno zalagao da se razmotri ponovno uvođenje smrtne kazne, a da mi ne budemo kažnjeni. Ako neko delo zaslužuje smrtnu kaznu, onda je to ovo delo. Kada se formira vlada, neka razmisle da li će ići sa takvim predlogom. Za ovo možete da osudite nekoga na 40 godina, ali ne mislim da je to adekvatna kazna“, rekao je Vučić.

Kako našu država nije spojila ni godinu dana mira, predsednik Srbije prošle godine, negde u ovo vreme, kada su se dogodili masakr u Ribnikaru i Duboni i Malom Orašju, izjavio je da za takve slučajeve jedina prava kazna ona koja je najteža. Tada je rekao da je predložio, tada premijerki, Ani Brnabić da se uvede smrtna kazna.

“Predložio sam premijerki da vratimo smrtnu kaznu. Ali oni su protiv jer bismo bili jedini uz Belorusiju u Evropi”, naveo je Vučić i dodao da je i on nekad bio protiv smrtne kazne i sa se gorko kaje što je imao takav stav.

O ovoj temi izneo je mišljenje i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je ocenio da bi referendum o vraćanju smrtne kazne u Srbiji „možda i prošao“, ali da je pitanje da li zbog toga treba pokretati promene Ustava.

„Ja jesam zaista za smrtnu kaznu, ali mislim da je teško do toga doći. Jedino ukoliko idemo na promenu Ustava… Da li je to realno ili ne, za to je portrebna promena Ustava. Mislim da bi ih (osumnjičene za ubistvo) obični ljudi golim rukama zadavili. Ovde je sad pitanje, ako hoćemo da idemo na smrtnu kaznu, prvo moramo da pođemo od Ustava, da promenimo Ustav. Da bi se promenio Ustav, zna se kako se to radi “, rekao je Dačić komentarišući predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ta kazna ponovo bude uvedena za najteža krivična dela.

Prema njegovim rečima, poslednja smrtna kazna u Srbiji izvršena 1992. godine, a od tada bilo 19 presuda smrtnih kazni, ali nijedno izvršenje.

I mandatar za sastav Vlade Srbije Miloš Vučević oglasio se ovim povodom, rekavši da razume emocije građana, ali da kao advokat ima uzdržaniji stav, te da se sve mora dobro proceniti i onda doći do konkretnog i stručnog odgovora.

„Naravno da razumemo šta su naše obaveze kao članice Saveta Evrope, ali će Vlada svakako razmotriti svaku inicijativu, pa i tu“, rekao je on.

Dodao je da nema dileme da bi u ovom trenutku većinska Srbija podržala da se za najteža krivična dela vrati smrtna kazna, ali da bi ta odluka morala dobro da se proceni.

Pokret obnove Kraljevine Srbije podržava inicijativu predsednika Srbije da se vrati smrtna kazna za delo ubistva dece, ali traži da se ta kazna proširi i za krivično delo veleizdaje države, saopšteno je iz POKS.

„Podržavamo predlog da se smrtna kazna uvede za hladnokrvne ubice dece, ali u istom paketu izmene krivičnog zakonika treba uvesti i identičnu kaznu za čin veleizdaje svoje zemlje. Ubeđeni smo da vraćanjem takve kazne ni jednom političaru ne bi palo na pamet da trguje sa srpskim nacionalnim interesima, za koje su živote dali stotine hiljada Srba“, naveo je predsednik POKS i narodni poslanik, Vojislav Mihailović.

Kako je dodao, ovakva kazna za delo veleizdaje svoje države je primerena, jer se činom izdaje šteta čini celom narodu i to ne samo ovoj generaciji, nego i budućim.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.