Demonstracije solidarnosti sa Palestincima pod izraelskom opsadom u Gazi proširile su se po univerzitetskim kampusima u Americi i širom sveta poslednjih nedelja.
Više od 2.000 ljudi uhapšeno je u američkim kampusima od 18. aprila, usred podele o pravu na protest, ograničenjima slobode govora i optužbama za antisemitizam.
Ali dok su sukobi sa policijom na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, Jelju i Kalifornijskom Univerzitetu privukli globalnu pažnju, demonstracije su se proširile kampusima i u delovima Evrope, Azije i Bliskog istoka.
I iako se zahtevi među demonstrantima razlikuju na svakom univerzitetu, većina je pozvala fakultete da se oslobode kompanija koje podržavaju Izrael i rat u Gazi, piše CNN.
Propalestinski protesti širom sveta:
Australija
Tokom proteklih nekoliko nedelja, propalestinski protesti organizovani su na najmanje sedam univerziteta širom Australije. Na Univerzitetu Kvinslend organizovana su dva rivalska skupa studenata, s jedne strane su oni koji pružaju podršku Palestini dok su na 100 metara udaljenosti od njih oni sa izraelskim zastavama.
In Australia, pro-Palestine encampments remain in place at University of Sydney and students say they will not be moved until their demands are met. Danielle Robertson reports pic.twitter.com/caP0c2ivr6
— TRT World Now (@TRTWorldNow) April 28, 2024
Na Univerzitetu u Sidneju, postavljeno je oko 50 šatora gde svake noći spava do 100 demonstranata. Iako je 3. maja izbio incident, kada su jevrejske grupe održale kontra protest, demonstracije u Australiji i dalje nisu tog intenziteta i nema zabeleženog nasilja kao u Americi.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Propalestinski protesti održavaju se na univerzitetima širom Ujedinjenog Kraljevstva od prvih dana izraelskog rata u Gazi.
Here at the student protest and encampment in solidarity with Palestine at Newcastle University (UK). Very positive atmosphere and students making clear demands of their academic institution. pic.twitter.com/pZg1o3Axj5
— Gary Spedding (@GarySpedding) May 1, 2024
Na Univerzitetu Njukasl studenti su postavili propalestinski kamp u cilju borbe „za prekid partnerstva Univerziteta Njukasl sa kompanijama koje snabdevaju Izrael“. Kao i u Australiji svi protesti su mirni bez većih incidenata.
Francuska
U Parizu su krajem aprila izbili propalestinski protesti na univerzitetu Sciences Po i univerzitetu Sorbona.
Francuska policija isterala je demonstrante sa Sorbone – jednog od najprestižnijih univerziteta u zemlji – na jednom od snimaka vidi se kako policajci izvlače demontstrante iz šatora i vuku ih po zemlji.
📌Paris, France
Sorbonne University
The „progressive EU“ attacks #students who protest the #Genocide_in_GazaUSA-EU complicit with the crimes of Israel#palestine #Columbia pic.twitter.com/a5dVZYX43U
— PAME Greece International (@PAME_Greece) April 29, 2024
„Inspirisani smo studentima sa Kolumbije, Harvarda, Jejla i UNC-a“, rekla je za CNN Luiz, studentkinja Science Po. „Naša solidarnost je uz palestinski narod.“
Kanada
Na jednom univerzitetu u Montrealu, propalestinski studentski demonstranti postavili su kamp na travnjaku ispred fakulteta. Njihovi zahtevi su isti – prekid rada sa kompanijama koje su povezane ili podržavaju Izrael. Univerzitet je pokušao, uz poziv policije, da rastera demontstrante, međutim Viši sud u Kvebeku odbacio je zahtev za zabranu koja bi primorala porpalestinske demonstrante da napuste kampus.
Indija
U Indiji protesti su održani na prestižnom Univerzitetu Jawaharlal Nehru (JNU) u Nju Delhiju, u znak solidarnosti sa studentima koji protestuju na Kolumbiji.
Vreme protesta se poklopilo sa očekivanom posetom američkog ambasadora u Indiji, koja je je bila odložena.
„JNU neće davati prostor za administracije i osoblje koje predstavlja nacije saučesnike terorizma i genocida koji je počinio Izrael“, navodi se u saopštenju studentske unije JNU-a od 29. aprila.