Egipatske vesti saopštile su da će se pridružiti Južnoj Africi u nedavnom zahtevu Međunarodnom sudu pravde (MSP) za uvođenje novih hitnih mera Izraelu.
Ta odluka je doneta u svetlu povećanja obima izraelskih napada na palestinske civile u Pojasu Gaze, sistematskog izraelskog gađanja civila i uništavanja infrastrukture, i podsticanja na raseljavanje Palestinaca, saopštila je egipatska diplomatija.
Palestinski pokret Hamas je u odvojenom saopštenju izrazio zahvalnosti Egiptu za tu najavljenu meru.
Hamas je pozvao „arapske i muslimanske zemlje i sve zemlje širom sveta da preduzmu slične mere da podrže palestinsko pitanje tako što će se pridružiti pravnim akcijama“ protiv Izraela, da prekinu sve odnose sa tom zemljom i da je izoluju na međunarodnom planu.
To je treći put da Južna Afrika traži dodatne mere od najvišeg suda UN, nakon što se krajem decembra obratila MSP-u, optužujući Izrael da je izvršio „genocid“ u Gazi, optužbu koju Izrael oštro negira.
Situacija koja je „nastala kao rezultat izraelskog napada na Rafu“ izaziva, prema Južnoj Africi, „nova dešavanja koja nanose nepopravljivu štetu pravima palestinskog naroda u Gazi“, saopštile su vlasti u Pretoriji.
Južna Afrika posebno traži od suda da naredi Izraelu da garantuje da će se „odmah povući i prekinuti svoju vojnu ofanzivu u Rafi“. Traži se garancija i nesmetani pristup humanitarne pomoći u Pojas Gaze.
Egipat je bio prva arapska zemlja koja je postigla mirovni sporazum sa Izraelom 1979. Ta zemlja često igra posredničku ulogu u izraelsko-palestinskom sukobu, uključujući i sada.
Ta zemlja sa Gazom deli jedinu granicu male opkoljene teritorije koja nije pod direktnom izraelskom kontrolom.
Uprkos međunarodnim upozorenjima, izraelska vojska od utorka sprovodi upade u istočni deo Rafe i preuzela je kontrolu nad graničnim prelazom sa Egiptom, blokirajući ključnu ulaznu tačku za konvoje humanitarne pomoći.
Od tada Egipat odbija da koordinira sa Izraelom ulazak pomoći u Pojas Gaze.