Izraelske snage izvršile su najmanje osam napada na humanitarne konvoje i njihove objekte u Gazi od oktobra meseca, čak i nakon što su organizacije za pomoć dostavile njihove koordinate izraelskim vlastima, prema izveštaju Human Rights Watch-a.

HRW izveštava da Izraelske odbrambene snage (IDF) nisu izdale upozorenja humanitarnim organizacijama pre napada, u kojima je ubijeno ili povređeno najmanje 31 osoba, prenosi Gardijan.

U jednom incidentu, 1. aprila, ubijeno je sedam humanitarnih radnika u napadima dronovima u gradu Deir al-Balah. Rakete su pogodile konvoj od tri vozila World Central Kitchen (WCK), od kojih su dva bila obeležena logom organizacije na krovu i sva su prevozila civile. HRW navodi da je konvoj „putovao rutom za koju je organizacija navela da su se dogovorili sa izraelskom vojskom“.

Načelnik Generalštaba IDF-a Herci Halevi, koji je pripisao napad „pogrešnoj identifikaciji“, rekao je da „nije izveden s namerom da naudi radnicima WCK-a“ i nazvao ga greškom koja nije smela da se dogodi.

Izraelska mornarica 9. decembra ispalila je hice iz topa kalibra 20 mm na gostinjsku kuću Unrwa sastavljenu od dve zgrade u Rafi, saopštila je UN agencija za pomoć HRW-u.

Napad se dogodio kasno uveče dok je deset članova osoblja spavalo unutra. Agencija je rekla da je redovno delila koordinate gostinjske kuće sa izraelskim vlastima pre napada, uključujući i na dan napada, i da nije bila svesna bilo kakvih vojnih ciljeva u tom području u to vreme. UNRWA izveštava HRW-u da nije dobila nikakvo upozorenje o napadu.

U trećem incidentu, 8. januara, izraelski projektil je probio stranu zgrade u kojoj je više od sto članova osoblja Médecins Sans Frontières (MSF) i njihovih porodica tražilo utočište u Kan Junisu. Ubijena je petogodišnja ćerka jednog radnika MSF-a, a četiri osobe su povređene.

HRW je rekao da je MSF obavestio da njihovo osoblje nije videlo vojne ciljeve u tom području i da nije dobilo nikakvo upozorenje o napadu.

HRW je detaljno opisao još pet napada: na konvoj MSF-a 18. novembra, gostinjsku kuću za radnike Međunarodnog komiteta za spasavanje i Medicinsku pomoć za Palestinu 18. januara, konvoj Unrwa 5. februara, gostinjsku kuću MSF-a 20. februara, i kuću u kojoj je bio zaposlenik American Near East Refugee Aid 8. marta.

Izveštaj dolazi u trenutku kada je vozilo UN-a u ponedeljak bilo pod vatrom u Rafi, što je rezultiralo smrću člana organizacije Odeljenja za bezbednost i sigurnost i povredom drugog dok su putovali ka evropskoj bolnici u gradu pod opsadom.

Portparol UN-a je rekao da je generalni sekretar António Guterres „duboko ožalošćen“ i da “osuđuje sve napade na osoblje UN-a i poziva na potpunu istragu“.

HRW je izjavio da su u svakom slučaju iz izveštaja humanitarne grupe dostavile svoje koordinate izraelskim vlastima.

„S jedne strane, Izrael blokira pristup ključnim humanitarnim sredstvima koja spasavaju živote, a s druge strane napada konvoje koji dostavljaju deo onoga što im je dozvoljeno da uđu. Izraelske snage bi odmah trebale da prestanu sa napadima na humanitarne organizacije, i trebalo bi da postoji odgovornost za ove zločine”, rekla je Belkis Wille, direktorka u HRW-u.

HRW je naveo da Izrael nije odgovorio na pismo poslato 1. maja kojim se traže specifične informacije o napadima dokumentovanim u izveštaju. IDF nije odmah odgovorio na zahteve za komentar od strane Gardijana.

„Ne mogu rizikovati da pošaljem više osoblja u Gazu jer ne mogu da se oslonim na dekonflikciju kao način da ih održim bezbednim”, rekao je za HEW visoki zaposlenik jedne od organizacija čija je gostinjska kuća napadnuta.

Dodao je da je to ključni faktor u ograničavanju sposobnosti organizacije da pruži medicinske usluge.

„Možete izgraditi dokove i poslati pošiljke, ali bez sigurnog operativnog okruženja imaćete nagomilavanje pošiljki koje ljudi ne mogu sigurno da raspodele kako bi pomogli ljudima”, rekao je on.

Više od 34.500 Palestinaca poginulo je tokom izraelske ofanzive, koja je izazvala ogromno uništavanje stambenih objekata, bolnica, džamija i škola. Rat je počeo 7. oktobra kada je Hamas napao južni Izrael, ubivši oko 1.200 ljudi.

UN je izvestio da je 254 humanitarnih radnika ubijeno u Gazi od početka rata. Među njima su 188 žrtve iz redova Unrwa osoblja.

Prema UNRWA, 169 njenih objekata je pogođeno sukobima i najmanje 429 raseljenih osoba je ubijeno u njenim skloništima.

„Ovi napadi imaju zastrašujući efekat na napore da se pruži pomoć koja spašava živote u Gazi,“ zaključak je izveštaja HRW-a.

Napadi koje su izvršile izraelske snage protiv humanitarnih grupa izazvali su široku osudu, uključujući i od lidera zemalja čiji su građani ubijeni u napadima.

Nakon smrti sedam radnika WCK-a, Džo Bajden je predvodio međunarodni talas besa zbog napada i pozvao Benjamina Netanjahua da preduzme hitne mere kako bi zaštitio civile i omogućio dostavu hrane u Gazu, ili će u suprotnom smanjiti američku podršku vojnoj kampanji protiv Hamasa.

Bajden je opisao incident i celokupnu situaciju sa kojom se suočavaju civili u Gazi kao „neprihvatljivu“, što je označilo prvu diplomatsku krizu između dve zemlje od početka rata.

Kao rezultat međunarodnog pritiska da se objasne okolnosti napada, početkom aprila otpušteni su jedan pukovnik i jedan major IDF-a nakon interne istrage o smrti radnika WCK-a.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.