Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Rezolucija o genocidu u Srebrenici za Republiku Srpsku neprihvatljiva i nesprovodiva.
Za četvrtak 23. maja, najavio je održavanje sednice Vlade RS u Srebrenici, a potom i skup na gradskom trgu, gde će se kolektivno pratiti rasprava u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
„Mi tako hoćemo da pokažemo da je Srebrenica u RS. Tamo se desio teški zločin, ali ne genocid“, kazao je Dodik za RTS.
Istakao je da je cilj RS da očuva mir, naglašavajući da nijedna akcija RS neće ići na destabilizaciju BiH.
Rezoluciju o Srebrenici nazvao je sramnim dokumentom, koji treba da odredi budućnost Republike Srpske, ističući da će ova rezolucija „defintivno dovesti do raspada BiH“.
Kazao je da će se RS u određenom trenutku odvojiti od BiH i postati samostalna država, čemu će u budućnosti doprineti stvaranje multipolarnog sveta.
Pojasnio je da će posle usvajanja Rezolucije o Srebrenici Srbi u BiH glasati samo o onome što je u njihovom interesu, dok će sva ostala pitanja, poput reformi koje se postavljaju kao uslov BiH na evropskom putu, „otići u zapećak“, sve dok se BiH ne raspadne.
„Rezolucija je smišljanje raznih gadosti prema Srbima, od verbalnih, do formalnih, poput mogućnosti da se to pitanje postavi na putu u EU, jer nas mogu usloviti time da ulazak u EU podrazumeva da primenjujemo sadržaj rezolucije“, kazao je.
Uporedio je to sa uslovljavanjem Srbije na putu ka EU, tražeći od nje da, ako želi postati članica EU, mora da prizna Kosovo.
Rezolucija o Srebrenici, naveo je, „treba da posluži muslimanima u BiH i onima koji ih prate, da Srbe moralno diskredituju“.
„Ako se radi o individualnoj odgovornosti za ratne zločine, šta će vam onda rezolucija u Generalnoj skupštini UN-a“, kazao je predsednik RS.
Dodik je ocenio da današnji svet karakteriše propast međunarodnog prava, što, kako je naveo, pokazuje i situacija u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija o Rezoluciji o Srebrenici.
„Do sada je za odluke u Generalnoj skupštini UN trebala natpolovična većina. Ovo je sprecifična tema i očekivao se konsenzus svih, ali su Amerikanci devastirali međunarodno pravo i uveli nova pravila, da oni koji su suzdržani ne ulaze u ukupan broj glasanja“, kazao je on.
Govoreći o mogućem rezultatu glasanja o rezoluciji, Dodik je kazao da je realno da će „manjina nametnuti volju većini“, ali da će biti „mala satisfakcija, ali velika moralna pobeda“.
Dalje je naveo da predsednik Srbije ulaže veliki napor kako bi što manji broj zemalja podržao Rezoluciju o Srebrenici, svestan da je to dokument koji će u velikoj meri opteretiti budućnost srpskog naroda.
Dodao je da je patrijarh SPC Porfirije blagoslovio Vučićev put u Njujork, zato što je najavljena rezolucija „ne samo politička, već i istorijska nepravda prema Srbima“.
Podršku Crne Gore Rezoluciji o Srebrenici nazvao je sramnom, navodeći da su crnogorske vlasti na taj način diskreditovale sve odnose sa RS.
Dodik je dalje ocenio da Srbi nemaju šanse u BiH, ističući da će se, ako RS ostane u „ovakvoj nezgrapnoj BiH“, desiti značajno iseljenje Srba sa tih prostora, što je krajnji cilj svih bošnjačkih političara, koji, kako je kazao, „imaju mrziteljski odnos prema Srbima, RS i Srbiji“.
Prema njegovim rečima, vodeće zapadne zemlje od potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas žele da ukinu RS, ali se „ona pokazala žilavom“.
Sankcije, koje su SAD uvele celom političkom vrhu RS, nazvao je načinom borbe protiv RS, kao i sudski proces koji se pred Sudom BiH vodi protiv njega zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika.
Na kraju je rekao da je njegov glavni grad Beograd, a potom Banjaluka, dok Sarajevo ne doživljava svojim glavnim gradom, niti se u tom gradu oseća ugodno.