Bivši poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić smatra da razlog hapšenja IT stručnjaka iz Krušika predstavlja nelegitiman pritisak na uzbunjivače, piše Cenzolovka.

„Ako pođemo od pretpostavke koju iznose mediji, da je razlog za hapšenje IT stručnjaka iz Krušika objavljivanje podataka koji potvrđuju učešće oca ministra policije Nebojše Stefanovića, kao predstavnika privatne firme u poslovima trgovine oružjem sa državnom firmom, onda postupak tužilaštva direktno asocira na nelegitimni pritisak na uzbunjivača“, kaže za Cenzolovku bivši poverenik za informacije,a prenosi N1. On kaže da se „tajnim podatkom ne smatra podatak koji je označen kao tajna radi prikrvanja krivičnog dela, prekoračenja ovlašćenja ili zloupotrebe službenog položaja“, kako stoji u članu 3 Zakona o tajnosti podataka. “U najmanju ruku, javnosti se duguje mnogo više informacija o razlozima i okolnostima zbog kojih je pokrenut postupak protiv A.O“, kaže Šabić o informaciju koju je objavio nedeljnik NIN, da je posle tajne akcije policije uhapšen IT stručnjak fabrike oružja Krušik zbog navodnog prosleđivanja dokumenata novinarima o trgovini oružjem Branka Stefanovića, oca ministra unutrašnjih poslova Nebojše.

On ukazuje i na to da je ta famozna odredba “odavanje službene tajne“, iz Krivičnog zakonika, o čijoj primeni se u ovom slučaju “valjda radi“, prilično anahrona i da ne korenspondira na dobar način sa Zakonom o tajnosti podstaka.

Stavom 4. tog člana Krivičnog zakonika predviđeno je da je “službena tajna“ podatak ili dokument koji je “zakonom, propisom ili odlukom nadležnog organa proglašen službenom tajnom.“

Ali Zakon o tajnosti podataka, ne poznaje “službenu tajnu“ ni kao pojam, jer je nju i “vojnu tajnu“, pre 10 godina isključio iz našeg sistema klasifikovanja podataka, podseća Rodoljub Šabić.

Predsednik UNS-a Vladimir Radomirović za Cenzolovku kaže da hapšenje čoveka koji je novinarima dao informacije u kojima je razotkrivena moguća koruptivna veza rukovodstva Krušika i oca ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, predstavlja osvetu za otkrivanje tih informacija i mora da zabrine sve novinare u Srbiji.

“Ako tužilaštvo tereti A. O. za odavanje državne ili neke druge tajne, pozivam branioca pritvorenog A. O. da iskoristi Zakon o zaštiti uzbunjivača, u kojem je jasno navedeno da nijedan dokument ne može biti proglašen tajnim ako se time prikriva neko krivično delo“, Radomirović koji je i glavni urednik istraživačkog portala Pištaljka, koji se bavi i zaštitom uzbunjivača.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.