Večeras će se na Alijanc areni minhenskog Bajerna, odigrati prva utakmica ovogodišnjeg Evropskog prvenstva u fudbalu, i kao što to red nalaže, turnir će otvoriti domaća selekcija. Iako će se nad Nemačkom nadvijati crni oblak neslavnih izdanja u grupnim fazama prethodnih velikih prvenstava, očekuje se da će jedina neizvesnost u vezi sa grupom A biti ko će od ostale tri ekipe zauzeti drugo, odnosno kvalifikaciono treće mesto.
Kada govorimo o Nemačkoj, domaći teren mogao bi biti hendikep koliko i prednost. Sa jedne strane, fraza „kao kod kuće“ u slučaju nemačkih reprezentativaca moći će da se shvati i doslovno s obzirom na to da većina njih igra u klubovima Bundeslige na čijim će se stadionima igrati dobar deo mečeva, što uz domnaće navijače može biti rasterećenje koje je Nemcima potrebno naročito nakon rezultata u Kataru i Rusiji.
Sa druge strane, organizacija prvenstva poklopila se sa napetom kampanjom izbora za Evropski parlament, tako da su se mnoge političke teme neizbežno prožimale sa fudbalskim. Od rasističkih i ksenofobičnih skandala u kojima su učestvovali kako organizatori, tako i sami članovi reprezentacije, preko priče o adidasovoj opremi, do licitiranja selektorove plate, sve su to faktori koji su zamaglili atmosferu u kojoj će domaćini dočekati turnir na kome imaju velike ambicije.
Što se tiče same igre, kako je to u specijalnom izdanju podkasta Najopasniji rezultat objasnio Vlada Novaković, ključni faktor u Nemačkom timu biće povratak Tonija Krosa, za kojeg se očekuje da će preuzeti lidersku poziciju, kao što je to bio slučaj minule sezone u Realu. Pored toga, kako kaže Novaković, Nemačka će se osloboditi balasta disfunkcionalnog tandema Kimih-Gorecka na sredini koji je opterećivao i Bajern i Nemačku.
Borba za drugu (potencijalno i treću) vizu za nokaut fazu, kao što smo rekli, u ovoj grupi biće posebno interesantna. Statističari i bukmejkeri su u susret prvenstvu davali relativno iste šanse Škotskoj, Švajcarskoj i Mađarskoj. Nije teško zamisliti scenario u kojem treća ekipa ove grupe izvisi za osminu finala, upravo zbog ujednačenog kvaliteta sve tri reprezentacije, jer u slučaju da na većini mečeva podele po jedan bod, kandidat iz grupe A bio bi loše kotiran na listi trećeplasiranih.
Škotska reprezentacija oslanjaće se na igru iz prekida kao svoje najveće oružje. Na prethodnim duelima su se pokazali kao jedna od reprezentacija sa najopasnijim skokom, uz jaku levu stranu i nekoliko sposobnih skakača od preko metar 90. Iako su u prirpemnom periodu zabeležili pobedu jedino protiv Gibraltara, škoti su ubeđeni da je ovo prvenstvo na kojem mogu dogurati daleko.
Švajcarska je još jedan legitiman kandidat za prolazak u nokaut fazu s obzirom na svoja sada već tradicionalno dobra izdanja na velikim takmičenjima. Mi to, nažalost, najbolje znamo. Švajcarska ekipa sposobna je da pod pritiskom pokaže zrelost oslanjajući se na brzu tranziciju i opasne kontranapade. Najveće zvezde ekipe – Džaka, Somer i Manuel Akanji – u Nemačku su doputovali sa puno samopouzdanja posle jakih sezona u svojim klubovima. Problem sa kojim se suočava selektor Jakim Murat jesu povrede koje su desetkovale napad. Verovatnoća da se Embolo i Zakaria nađu u timu je sve manja tako da će uzdanica Švajcaraca u fazi napada biti Džerdan Šaćiri.
Mađarska je po prvi put u poslednjim decenijama pokazala kontinuitet dobrih partija. U prilog tome dovoljno je pomenuti da je reprezentacija Mađarske bila neporažena od novembra 2022. godine pa sve do prijateljske utakmice sa Irskom pre nekoliko nedelja. Selektor Marko Rosi je od prethodnog Evropskog prvenstva u kojoj je Mađarska bila u grupi smrti sa Portugalom, Francuskom i Nemačkom, pa sve do danas gradio tim na stabilnoj formaciji 5-3-2, što je rezultiralo šetnjom kroz kvalifikacije u kojima je bilo realno da im zapreti makar i naša reprezentacija.
Naš tim Velikih priča u sastavu Vlada Novaković, Saša Ibrulj i Uroš Jovičić, usaglasio se u gorepomenutom podkastu oko konačnog poretka ekipa u ovoj grupi. On glasi ovako:
- Nemačka
- Švajcarska
- Mađarska
- Škotska