Fudbaleri Srbije poraženi su večeras u Gelzenkirhenu od reprezentacije Engleske rezultatom 1:0.
Od samog početka utakmice reprezentacija Srbije imala je ogromnih problema u osvajanju poseda, pa tako u prvih pet minuta naši fudbaleri gotovo da ni nisu imali loptu u nogama. Čak i u retkim trenucima kada bi uspeli da obezbede posed, fudbaleri Srbije nikako nisu mogli da prenesu loptu na protivničku polovinu terena.
Da je reprezentacija Engleske (bar na tom početku utakmice) mnogo bolja ekipa postalo je jasno već u 13. minutu, kada je Bukajo Saka protrčao iza leđa Filipu Kostiću, uputio centaršut pored Strahinje Pavlovića i Džudu Belingemu servirao loptu u srcu šesnaesterca, koju je ovaj potom bez problema zakucao u mrežu Predraga Rajkovića. Wunderkind.
Prve znake života Srbija je pokazala tek u 20. minutu. Nakon greške engleskog štopera Marka Gueija, Vlahović je presekao pas, prosledio loptu do Mitorvića, koji je bez razmišljanja opalio i loptu poslao pored desne stative Džordana Pikforda.
U nastavku utakmice Srbija je relativno uspela da se konsoliduje i stabilizuje igru, iako je posed i dalje bio ubedljivo na strani Gordog albiona. Englezi jesu i dalje bili daleko dominantniji, ali barem više nije delovalo kao da se na terenu nalazi samo jedna ekipa.
Reprezentacija Srbije pretrpela je ozbiljan udarac kada je u 41. minutu Filip Kostić ostao na zemlji, požalivši se na povredu. Nekoliko minuta nakon toga napustio je teren u suzama, a na njegovo mesto ušao je Filip Mladenović. Prvo poluvreme ubedljivo je pripalo Englezima.
Drugi deo utakmice Srbija je otvorila daleko bolje, nateravši Engleze da „stisnu“ redove i počnu da se brane. Pas igra bila je sigurnija, i dodavanja više nisu išla isključivo u nazad, kao što je to bio slučaj u gotovo čitavom prvom poluvremenu. Filip Mladenović doneo je ekipi neku novu energiju, zadavši Kajlu Vokeru daleko više problema nego što je to činio Kostić.
To se najbolje videlo u 59. minutu kada je napravio prodor po levoj strani i potom loptu proturio na peterac do Aleksandra Mitrovića, koji je nakon kontakta s Kiranom Tripijeom završio na zemlji. Mitrovićevi protesti nisu urodili plodom, jer je italijanski arbitar odbio da dosudi jedanaesterac.
Odmah nakon toga Dragan Stojković načinio je još dve izmene, ubacivši umesto Mitrovića i Saše Lukića – Dušana Tadića i Luku Jovića.
Ulaskom pomenutog dvojca u igru, ali prvenstveno ulaskom Dušana Tadića koji je uspeo da poveže redove, Srbija je zaigrala ofanzivnije i konkretnije.
Do najizglednije prilike došlo je u 82. minutu kada je Dušan Vlahović šutirao pod prečku Pikfordovog gola, ali je ovaj neverovatnom intervencijom taj udarac uspeo da odbrani. Nekoliko desetina sekundi nakon toga, posle izvođenja kornera, sreću je okušao i Birmančević, ali je i njegov šut izblokiran.
Englezi su preostalih desetak minuta mudro trošili, sabijeni na svojoj polovini terena, seckajući igru i zadržavajući vreme pri svakom prekidu. Srbija jeste pokušala da stegne obruč oko engleskog šesnaesterca, ali je odbrana Gordog albiona prosto bila neprobojna.
Englezi su, na kraju verovatno dosta teže nego što su to očekivali, došli do prva 3 boda na turniru, izbivši tako na prvo mesto grupe C, dok je Srbija, nakon ovog poraza i remija između Slovenije i Danske, zavšrila na poslednjoj poziciji.
Iako će Srbija Gelzenkirehn napustiti praznih ruku, bez i jednog boda, pokazala je da može da se nosi i s najjačim selekcijama.
Sledeću utakmicu Srbija igra 20. juna protiv Slovenije na Alijenc areni u Minhenu, dok će Englezi snage odmeriti s Danskom. Pod uslovom da Englezi opravdaju ulogu favorita i u preostale dve utakmice, Srbiji bi pobeda i remi bili dovoljni za prolazak u narednu fazu takmičenja.