U međuvremenu, istraživanje dubokog mora se nastavlja.
Kompanija sa sedištem u Georgiji koja poseduje prava na spašavanje Titanika planira da poseti potopljeni prekookeanski brod u julu koristeći vozila na daljinsko upravljanje, a milijarder trgovac nekretninama iz Ohaja rekao je da planira putovanje do olupine u podmornici za dve osobe 2026. godine, prenosi N1.
Brojni istraživači okeana rekli su da su uvereni da se podmorska istraživanja mogu sigurno nastaviti nakon Titana.
OceanGate, kompanija koja je bila vlasnik ove podmornice, prekinula je rad početkom jula prošle godine.
Dejvid Konkanon, bivši savetnik OceanGatea, rekao je da će godišnjicu obeležiti privatno s grupom ljudi koji su godinama bili uključeni u rad kompanije ili ekspedicije podmornice, uključujući naučnike, volontere i stručnjake za misije.
Podmornica Titan je poslednji put zaronila 18. juna 2023. godine, u nedjelju ujutro, i izgubila je kontakt sa svojim brodom za podršku oko dva sata kasnije.
Svaki delić nade da će pronaći žive članove posade nestao je 22. juna kada je obalna straža objavila da su krhotine podmornice pronađene u blizini mesta gde se na dnu okeana nalazi Titanik.
Vlasti su od tada izvukle neoštećeni poklopac podmornice, krhotine i kako se pretpostavlja, ljudske ostatke sa lokacije.
U podmornici su bili britanski milijarder Hamiš Harding, koji poseduje kompaniju Action Aviation, pakistanski biznismen Šahzada Davud i njegov sin Sulejman Davud, francuski pilot podmornice Pol-Anri Naržole. i Stokton Raš, osnivač i izvršni direktor OceanGatea, koji je bio vlasnik plovila i organizator misije.