Ostalo je još samo nedelju dana do prvog kruga glasanja na francuskim izborima koji bi značajno mogli da preokrenu politiku te države. Vodostaj reke Sene, zbog jakih kiša poslednjih dana, podigao se iznad granice. A visinske pripreme pred ovogodišnje Olimpijske igre uveliko traju.
Tako izgleda Pariz ovog toplog juna, preplavljen različitim dešavanjima. Ali ovaj grad je uvek bio, pre svega, centar modnih dešavanja. Zato je još jedan letnji događaj na listi – modna revija Vogue World. Samo još jedan projekat u nizu Ane Vintur i kako ga neki nazivaju “mlađa sestra Met Gale”.
Ovoj reviji “Vogue World: Paris” prethodile su slične u Njujorku i Londonu. Vogue World je, poput Met Gale, dobrotvorna incijativa – sav prihod skupljen biće doniran neprofitnoj organizaciji Secours Populaire, koji promoviše iključivanje dece u sport – koja uz sposobnost da privuče ozbijan novac ima i moć da privuče najzvučnija imena iz sveta mode.
„Ako je Vogue World: New York bio na neki način ulični sajam, a Vogue World: London bila glamurozna noć u pozorištu – podržavajući umetničke i kulturne organizacije u Londonu – Pariz će biti ceremonija otvaranja; ona koja slavi 100 godina mode i sporta, kao i ovaj izvanredni grad,“ objasnila je Ana Vintur.
Tačno usred nedelje mode, na dan Međunarodnog olimpijskog dana, na trgu Vandom u srcu Pariza legendarna urednica Vogue magazina priredila je još jednu izvanrednu modnu “predstavu”. Ideja je bila da se svaka decenija mode iz prošlog veka – otkako je Pariz poslednji put bio domaćin Igara 1924. – uskladi sa različitim sportom, od gimnastike preko brejkdensa do mačevanja.
How to watch the #VogueWorld Paris livestream tonight at 8pm GMT: https://t.co/FyaHJw7uzw pic.twitter.com/o1AmhSjfOE
— British Vogue (@BritishVogue) June 23, 2024
Trg Vandom nije slučajno izabran za događaj ovih razmera. Postojii tu puno skrivene simbolike. Mnoge značajne ličnosti iz sveta mode, kulture, politike i ostalih sfera društva hodale su i boravile baš u lokalima i hotelima na ovom trgu. Jedan od najluksuznijiih hotela današnjice, provučen kroz mnoga književna dela i filmove, lociran je upravo ovde i bio je veliki deo inspiracije za boju Vogue World: Paris tepiha.
“Kraljevska plava” vezuje Pariz, trg Vandom i hotel Ritz. Kada su 1898. godine Cezar i Mari-Luiz Ric počeli renoviranje svog tek kupljenog hotela Ric Pariz, na adresi Vandom 15, čuli su zanimljivu priču koju su želeli da utkaju u enterijer svog novog projekta. Priča glasi da je Luj XV, koji je vladao Francuskom od 1715. do 1774. godine, voleo da provodi vreme na balkonu ove građevine uživajući u pogledu mladih vojnika u kraljevsko plavim uniformama koji paradiraju trgom.
Ta boja bila je polazna tačka čitave unutrašnjosti Ric Hotela, od zavesa, preko posteljina, do tepiha. A tako je i dan danas, čitav vek kasnije. Ta nijansa plave toliko je postala sinonim za kultni hotel da je često nazivaju i “Ric plava”.
Zato su svi gosti i učesnici Vogue World: Paris prošetali plavim, tačnije kraljevsko plavim, tepihom a ne crvenim. Ta boja ne nosi samo estetsku, već i značajnu istorijsku vrednost. To je mesto na kome je nakada živela Gabrijel Koko Šanel i gde je svaki ljubitelj visoke mode mogao da pronađe zanimljive komade u atelju Schiaparelli.
Statua “The Vendome Column”, pozicionirana u centru trga, igrađena na zahtev Napoleona Bonaparte u čast svim vojnicima koji su učestvovali u bitki kod Austerlitza, bila je centar oko koga je bilo postavljeno skoro više od osam stotina stolica za zvanice duž kaldrme trga. Oko visokog, skoro 40m, bronzanong stuba Napoleon je sa vrha nadgledao čitav šou – 151 modela i 70 plesača zajedno sa poznatim sportistima, pevačima i glumcima sa svetske scene.
Dok je Jean Paul Gaultier provlačio poslednji konac na haljini pevačice Aya Nakamura u pozadini je orkestar svirao poznatu numeru “Around the World” Daft Panka, i tako je Vogue World: Paris revija počela.
Prvi deo revije bio je posvećen biciklizmu i predstavljao dvadesete godine prošlog veka. Tu deceniju obeležila je modna revolucija koju je predvodila Koko Šanel, tada je ženska odeća postala udobnija i ležernija. Bicikli su bili jedan od najzastupljenijih oblika transporta, pa nam je Ana Vintur u prvom delu svoje revije predstavila kombinaciju biciklizma i mode dvadesetuh, uz vintage Šanel haljine. Tridesete godine predstavljale su zaokret što se tiče materijala, počela je da se koristi viskoza. Pa je tako ova denecija bila prikazana kroz atletkske discipline.
Modni svet pamtiće 1946. godinu, jer je to godina kada je nastao bikini. Zato se urednica Vogue magazina odlučila da tu deceniju prikaže kroz vodene sportove. Kombinacijom mačevanja i futuristički kreiranih komada prikazana je moda 60tih, dok smo uz mnogo različitih i jarkih boja kroz gimanastiku videli modu 70tih.
Bad Bunny performing “MONACO” at Vogue World: Paris 2024. 🇫🇷 pic.twitter.com/hA9zVYvlXD
— Access Bad Bunny (@AccessBadBunny) June 23, 2024
Osamdesete su bile predstavljene borilačkim veštinama. Dok su sportisti sa crnim pojasevima zamahivali oštrim potezima ovih sportova, modeli su šetali u pored njih u suprtnom smeru u Yves Saint Laurent krojevima sa orgomnim „cigla“ telefonima. Devedesete su slavile fudbal, 2000-te tenis, a za kraj videli smo modne komade inspirisane brejkdensom.
Debra Šo prošetala je u večernjoj haljini Givenchy, Sabrina Carpenter u retro kupaćem kostimu. Gigi Hadid i Kendall Jenner u ogromnim Hermes šalovima prošle su Vandom trgom na dva bela konja, dok je Serena Vilijams prošetala u uskoj, plavoj Off-White haljini.
Trg Vandom bio je mini centar mode, zbog monogobrojnih salona koje su tu imali razni dizajneri. Danas, je od svih njih, nažalost ostalo samo dva. Scene, sobe i enterijer Hotela Ric prožimaju se kroz Hemingvejova i Fitcdžeraldova dela. U njemu je odsedao protagonista filma Da Vinčijev kod, kao i hladnokrvna modna urednica iz filma Đavo nosi Pradu. Poslednje poglavlje Flemingovog “Russia, with Love” odigrava se baš u ovom hotelu…
A sada je, pored čitave svoje prošlosti, postao i modna pista kojom je prošetao duh istorije svetske mode.