Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je optužio opoziciju da raspiruje ksenofobiju i rasizam, dan nakon nereda u kojima su demonstranti u Melikgaziju u centralnoj provinciji Kajseri zapalili radnje u vlasništvu Sirijaca.
Neredi su izbili kasno u nedelju nakon vesti da su tamošnje sirijske izbeglice navodno seksualno uznemiravali sedmogodišnju sirijsku devojčicu. Ogorčeni stanovnici demolirali su više automobila i zapalili prodavnice, pozivajući Sirijce da napuste grad.
Ministar unutrašnjih poslova Ali Jerlikaja je saopštio na društvenoj mreži Iks da je uhapšeno preko 67 osoba pod sumnjom da su učestvovali u neredima.
Zvaničnici su rekli da je navodni zlostavljač uhapšen, dok su devojčica, njena braća i sestre i majka stavljeni pod zaštitu države gde će dobiti psihološku podršku.
Erdogan je danas u televizijskom obraćanju optužio opozicione stranke, koje se zalažu za repatrijaciju izbeglica, za podsticanje na nasilje.
„Ništa se ne može postići podsticanjem ksenofobije i mržnje prema izbeglicama u društvu“, rekao je Erdogan. „Jedan od razloga za tragični događaj koji je juče izazvala mala grupa u Kajseriju je otrovni diskurs opozicije,“ dodao je on.
Slični antisirijski nemiri izbili su u glavnom gradu Ankari 2021. godine, nakon što je turski tinejdžer izboden na smrt u tuči sa grupom mladih Sirijaca. Stotine ljudi koji su uzvikivali antiimigrantske slogane tada je protestvovalo, vandaliziralo prodavnice koje su bile u vlasni sirijaca i gađali domove izbeglica kamenicama.
Kada je 2011. godine izbio građanski rat u Siriji, Turska je primila velikiroj sirijskih izbeglica postavši zemlja koja ima najveću izbegličku populaciju na svetu. Međutim kako je broj izbeglica samo rastao i Turska je bila pogođena sa velikim ekonomskim poteškoćama, došlo je do porasta antimigrantskog raspoloženja. Opozicione stranke pozivaju na repatrijaciju Sirijaca.
Trenutno se u Turskoj prema zvaničnim podacima nalazi 3,6 miliona izbeglica mada neki tvrde da bi stvarni broj mogao biti znatno veći.