Novinar američkog Volstrit džurnala Evan Gerškovič osuđen je danas u Rusiji na 16 godina zatvora zbog špijunaže, nakon suđenja za koje se veruje da je politički motivisano. Rusko tužilaštvo tražilo je da bude osuđen na osamnaestogodišnju zatvorsku kaznu.
Gerškovič je uhapšen 29. marta 2023. u Jekaterinburgu. Ruske vlasti bez dokaza su ga optužile da je sakupljao poverljive informacije po nalogu vlade SAD. Gerškovič je rekao da nije kriv, a njegove novine i vlada SAD izjavili su da je suđenje montirano.
Za razliku od prethodnih pojavljivanja pred sudom, na kojima je novinarima bilo dozvoljeno da vide Gerškoviča kratko pre suđenja, ove nedelje novinarima je potpuno zabranjen pristup.
Sudski zvaničnici saopštili su da je tužilac tražio 18 godina zatvora tokom iznošenja završne reči. Ruski sudovi osude skoro sve koji su optuženi, a tužioci mogu da se žale ako smatraju da su kazne blage.
„Evanovo nezakonito hapšenje pre 477 dana je za zgražavanje, i sve ovo mora se završiti sada. Dok Rusija orkestrira ovo sramno i namešteno suđenje, mi radimo sve što je u našoj moći da Evan odmah bude pušten na slobodu. On je radio svoj novinarski posao, a novinarstvo nije zločin“, saopštio je Volstrit žurnal.
Američko ministarstvo spoljnih poslova proglasilo je Gerškovičevo hapšenje nezakonitim, obavezujući vladu da odlučno traži njegovo oslobađanje.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je u sredu u Ujedinjenim nacijama da Moskva i Vašington razgovaraju o razmeni zatvorenika u koju bi bio uključen i Gerškovič. Rusija je ranije nagovestila mogućnost razmene.
Portparol američkog ministarstva spoljnih poslova juče je odbio da govori o mogućnosti razmene ali je rekao da je stav SAD od početka bio da je Gerškovič uhapšen bez dokaza i da nije uradio ništa loše.
Ruski predsednik Vladimir Putin, nagovestio je pre nekoliko meseci da je zainteresovan da razmeni Gerškoviča za Vadima Krasikova, ruskog državljanina koji služi kaznu doživotnog zatvora zbog ubistva koje je počinio 2019.
Gerškovičevo suđenje počelo je 26. juna u Jekaterinburgu nakon što je proveo 15 meseci u zatvoru u Moskvi.
Ruski državni tužilac rekao je prošlog meseca da je Gerškovič optužen za „prikupljanje tajnih informacija“ o fabrici tenkova i vojne opreme Uralvagonzavod koja se nalazi 150 kilometara od Jekaterinburga, a da je sve to radio po nalogu CIA.
Lavrov je u sredu ponovio da Moskva ima „neoborive dokaze“ protiv Gerškoviča, ali ni on a ni ruska vlada pomenute dokaze nisu objavili.
Ruski zakon o špijunaži je nedorečen i podložan je različitim tumačenjima, što vlast često koristi da ljude koji strancima daju javne informacije optuže za odavanje državnih tajni, navodi AP.
Početkom ovog meseca Ujedinjene nacije su rekle da je Moskva hapšenjem Gerškoviča prekršila međunarodno pravo i da treba odmah da ga oslobodi.
Hapšenja Amerikanaca u Rusiji postaju sve češća. Trenutno je devet američkih državljana uhapšeno u Rusiji u jeku eskalacija tenzija između dve države.
Ambasadorka SAD u Ujedinjenim nacijama Linda Tomas Grinfild (Linda Thomas-Greenfield) optužila je Kremlj da tretira ljude kao monetu za potkusurivanje. Ona je izdvojila Gerškoviča i bivšeg marinca Pola Velana (Paul Whelan) koji služi zatvorsku kaznu od 16 godina takođe zbog optužbi za špijunažu.