Za samo nekoliko nedelja, projekat kopanja litijuma koji je u Srbiji izazvao velike proteste krajem 2021. odnosno početkom 2022. godine, i na koji je baš nakon tih protesta Ana Brnabić „stavila dačku“, danas je ponovo jedna od najaktuelnijih tema u našoj zemlji.
Zapravo, tema litijuma toliko je aktuelna da je i nemački kancelar Olaf Šolc u svoj zgusnuti raspored dodao i nekoliko sati boravka u Beogradu da bi saopštio da „ima mnogo razloga da ovaj projekat (kopanje litijuma) bude urađen“, da je to je „dobro za Srbiju“ i da će sve će biti urađeno po najvišim ekološkim standardima, piše BBC.
„Dragi Bog je omogućio da se toliko traženi mineral i jedna od najznačajnijih sirovina nalazi u ovoj zemlji. Možda to treba iskoristiti, možda je to sreća za tu zemlju“, rekao je Šolc.
Njegov domaćin, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, rekao je da je to „prilika koja se ne propušta“, mada je primetio i da „smo mi Srbi poznati po tome što najveći broj prilika propustimo“.
Uveren sam da ovu nećemo, jer to sebi ne smemo da dozvolimo, rekao je Vučić.
Ogradio se da ne znači da će se u Srbiji kopati litijum i da „do najvišeg stepena moraju da se poštuju standardi zaštite životne sredine“, ali je dodao: „Naše je da budemo pouzdan partner Nemačkoj i EU u lancu proizvodnje litijuma i baterija“.
Predsednik Vučić rekao je da je ovakav projekat važan za Evropu, kao i da predstavlja „skok u budućnost za Srbiju“. Naglasio je da se projekat neće kriti od javnosti, da „iskopavanja litijuma neće biti bez pune zaštite ljudskih života i životne sredine“ kao i da će čitav projekat pratiti eksperti iz Nemačke i EU.
Prema onome što je za Rojters izjavila Franciska Bratner, državna sekretarka u nemačkom Ministarstvu privrede, sporazum EU i Srbije je važan korak da se „evropski resursi koriste na evropski način i smanji zavisnost evropske industrije od Kine“, u čemu bi značajan doprinos mogle da daju rezerve litijuma iz Srbije.
Ona je dodala i da eksploatacija uvek ima uticaja na okolinu, ali da, ipak, treba koristiti i rezerve u Nemačkoj i Češkoj.
Nemačka ambasadorka u Srbiji Anka Konrad izjavila je da je prošlog meseca izdata građevinska dozvola za postrojenje, na osnovu geotermalnih voda u tehnološkom rovu Gornje Rajne, koja će, kako kaže, obezbediti i zelenu energiju i litijum
Projekat Rio Tinta u dolini Jadar navodno je vredan 2,4 milijarde dolara, i ako se projekat realizuje, mogao bi da pokrije 90 odsto trenutnih evropskih potreba za litijumom i pomogne da se razvije vodeće kompanija za proizvodnju litijuma, prenosi Rojters.
Ipak, ekološki aktivisti, stručnjaci i opozicija upozoravaju na razorne posledice po životnu sredinu i ponovo najavljuju protestne akcije.
Uoči zvaničnog početka razgovora srpskih i nemačkih zvaničnika, Kreni-promeni i ekološki aktivisti organizovali su protest ispred Palate Srbija.