Potres na japanskim berzama počeo je prošle nedelje, a gubici su bili najveći juče. Indeks „Nikkei 225“, pao je za 12,4 odsto, a akcije u Južnoj Koreji su pale za više od 10 odsto. To je bio najveći jednodnevni pad referentnog indeksa, veći od onog tokom „Crnog ponedeljka“ u oktobru 1987. godine.

Sve to izazvalo je zabrinutosti za stanje ekonomije u Sjedinjenim Državama, usled uticaja jačajućeg jena na profite korporacija.

U petak je izveštaj o radnim mestima u Americi pokazao značajno usporavanje zapošljavanja, što je dovelo do rasprodaje na američkim tržištima. Još raširenija panika zavladala je u ponedeljak zbog straha da su Federalne rezerve možda predugo čekale da počnu da smanjuju kamatne stope, i to na štetu američke ekonomije. Na Volstritu je S&P 500 pao za 3 procenta, što je njegov najveći dnevni pad od septembra 2022. godine.

Međutim, azijske akcije su se povratile u utorak. „Indeks Nikkei“ je porastao za 11 odsto, a južnokorejske za oko 4 odsto, piše The New York Times.

Očekuje se da će Federalne rezerve kasnije ove godine početi da smanjuju kamatne stope, koje su na visokom nivou u periodu od više od dve decenije.

Uslovi u Japanu su komplikovani zbog promene politike u suprotnom smeru.

Banka Japana je prošle srede povećala svoju ključnu stopu za četvrtinu. To je bilo tek drugo povećanje stope centralne banke od 2007. godine.

Nakon niza godina u kojima su kreatori politike kamatne stope održavali niskim, kako bi pokušali da povećaju cene i potrošnju, inflacija je porasla do nivoa za koji su smatrali da bi mogli da počnu da povećavaju stope.

Delovalo je da će više stope dovesti do jačanja jena, što je trend koji bi mogao da bude dobar za japansku ekonomiju, na duži rok, ali bi bio kočnica za korporativne profite, posebno za velike kompanije koje se oslanjaju na prodaju u inostranstvu.

Porast valute uplašio je investitore. Pojedini su pomislili da bi jači jen mogao da okonča rast japanskih akcija, koji traje već duže od godinu dana i koji je bio podstaknut oslabljenom valutom.

Jači jen je takođe potkopao neke globalne investicije iz perioda kada je valuta bila jeftinija, i delovao je kao katalizator za šire prodaje na tržištima koja su već bila uznemirena velikim rastom cene akcija.

Popularno među investitorima, bilo je da uzimaju kredite u jenima, i da ih zatim ulažu na druga tržišta, poput onog u SAD. Međutim, kako je snaga dolara ove godine počela da opada, profit od te trgovine je takođe postao upitan.

Jen je ojačao danas, vredi oko 145 za dolar, u poređenju sa samo 141 prethodnog dana.

Iako se čini da se lančana reakcija jačanja japanske valute i pada akcija smirila, analitičari očekuju da će se velike tržišne fluktuacije nastaviti sve dok pravac ekonomije u Sjedinjenim Državama ne bude jasniji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.