Protest zbog najave otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra i rudarske kompanije „Rio Tinto“ biće održan danas u 19 sati na Terazijama u Beogradu, u organizaciji ekoloških udruženja iz Srbije.
Ta udruženja protest organizuju na dan isteka roka od 40 dana, koji su postavila vladi Srbije za usvajanje zakona o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Srbiji.
Organizatori su najavili da će na protestu govoriti predsednik udruženja „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović, Ljiljana Bralović iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS), naučna savetnica beogradskog Instituta za hemiju Dragana Đorđević i glumica Svetlana Bojković.
Današnji protest biće poslednji u nizu od 50 okupljanja građana započetih krajem juna u Srbiji povodom najava otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra.
Predsednik udruženja „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović izjavio je ranije da će na Terazijama organizovati „miran i dostojanstven“ skup.
„Imamo veliki broj redara koji će obezbeđivati skup. Valjda će tu biti i narodna policija koja će obezbeđivati skup i koja će voditi računa da ne dođe do incidenata. Ona služi narodu“, rekao je Kokanović.
Organizatori su najavili i da će posle skupa organizovati blokade saobraćajnica u Beogradu ali nisu precizirali na kojim lokacijama.
Pozvali su građane da na protest dođu bez stranačkih obeležja.
„Mole se učesnici protesta da dođu sa transparentima, ekološkim porukama i bez zastava drugih zemalja i poruka koje dehomogenizuju masu. Vreme je da naučimo da pošaljemo poruku da narod Srbije stoji ujedinjen i svako nosi svoj deo odrgovornosti“, naveli su u pozivu.
Na mestu na kom je najavljen današnji protest, od srede „kampuju“ članovi udruženja „Dostojni Srbije“ koji su naveli da se se okupili kako bi sprečili „novi 5. oktobar“.
Kako je javio reporter agencije Beta, njih nekoliko desetina je postavilo ozvučenje na Terazijama, sa kojih puštaju patriotske pesme, a na tom prostoru je parkirano i nekoliko automobila kojima su registarske oznake delimično prelepljene.
O protestima su se oglasili brojni državni zvaničnici, koji su se složili sa predsednikom Srbije Aleksandarom Vučićem u oceni da je osnovni cilj protesta zakazanog za subotu „rušenje vlasti“ na ulici.
Vučić je više puta pozitivno govorio o projektu „Jadar“ i navodio da bi rudnik litijuma kompanije „Rio Tinto“ u Jadru trebalo da počne s radom 2026. godine, „ukoliko se obezbede garancije da neće biti ugrožavanja životne sredine i zdravlja ljudi“.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je prethodno da u dolini Jadra ima 158 miliona tona litijuma, ili oko 17 odsto ukupnih procenjenih rezervi na evropskom kontinentu.
Prema njenim rečima, to bi moglo da „Srbiju stavi u sam vrh ne samo u Evropi, već i širom sveta“ u borbi protiv klimatskih promena.
Sa druge strane, ekološki aktivisti i deo stručne javnosti ukazali su na brojne probleme koje bi moglo da donese otvaranje rudnika u Zapadnoj Srbiji.
Tvrde da bi moglo da dođe do zagađenja zemljišta, podzemnih voda, rečnih tokova, vazuha, uz to navodeći negativne primere sličnih rudnika kompanije „Rio Tinto“ u drugim državama sveta.