Nacrt zakona u Iraku koji bi dozvolio brak devojčicama od devet godina izazvao je proteste širom zemlje, a aktivistkinje za prava žena rekle su da bi se ovim zakonom „legalizovalo silovanje dece“.

Šiitske verske grupe koje dominiraju političkim sistemom u Iraku nastoje da naruše prava žena u zemlji više od jedne decenije.

Za razliku od susedne Saudijske Arabije, Irak nema sistem muškog starateljstva koji zahteva od žena da imaju dozvolu muža, oca ili muškog staratelja da donose ključne životne izbore kao što je brak.

Međutim, novi predlog, koji je ove nedelje prošao prvo čitanje u iračkom parlamentu, dao bi verskim vlastima ovlašćenja da odlučuju o porodičnim poslovima, uključujući brak, razvod i brigu o deci.

„Ovo je katastrofa za žene“, rekla je Raja Faik, koja je koordinator koalicije grupa koje se protive promeni zakona. U grupi su neki irački poslanici, piše Gardijan.

Tokom protesta koje je koalicija organizovala ove nedelje u glavnom gradu Bagdadu i u nekoliko drugih gradova u Iraku, pristalice novog zakona suočile su se sa protivnicima i optužile ih za „moralnu dekadenciju“ i „sledenje zapadnim agendama“.

Iako je Irak od 1950-ih zabranio brak mlađima od 18 godina, jedno istraživanje UN-ove agencije za decu, Unicef, pokazalo je da se 28% devojaka u Iraku udalo pre nego što su navršile 18 godina.

Od 2021. godine, iračkim političkim sistemom dominira Koordinacioni okvir, politička koalicija frakcija orijentisanih prema Iranu. Oni su doneli nekoliko šerijatskih zakona, uključujući jedan o usvajanju verskih praznika i drugi koji kriminalizuje homoseksualce i transrodne osobe u Iraku.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.