Američka novinska agencija Asošiejted pres (AP) piše da su kosovske vlasti u petak „zatvorile pet paralelnih institucija koje rade sa etničkom srpskom manjinom“ što bi „moglo dodatno podići tenzije sa susednom Srbijom“ i taj potez su Sjedinjene Države odmah kritikovale.
Elbert Krasnići, kosovski ministar lokalne administracije, potvrdio je zatvaranje pet takozvanih paralelnih institucija na severu gde živi većina etničke srpske manjine napisavši na Fejsbuku da „krše Ustav i zakone Republike Kosovo“, navodi AP.
Ambasada SAD na Kosovu ponovila je u petak u saopštenju „zabrinutost i razočaranje Vašingtona kontinuiranim nekoordinisanim akcijama“ Prištine, „koje i dalje imaju direktan i negativan uticaj na pripadnike srpske zajednice i drugih manjinskih zajednica na Kosovu“.
„Srbija nastavlja da pomaže svojoj srpskoj manjini nakon što je Kosovo proglasilo nezavisnost 2008. godine, koju Beograd ne priznaje“, piše AP.
Dalje se kaže da su odnosi Kosova i Srbije i dalje napeti, a 13-godišnji pregovori o normalizaciji koje je vodila Evropska unija nisu postigli napredak, posebno posle pucnjave u septembru prošle godine između maskiranih srpskih naoružanih napadača i Kosovske policije u kojoj su poginule četiri osobe.
EU i SAD su vršile pritisak na obe strane da sprovedu sporazume koje su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti postigli u februaru i martu prošle godine, podseća AP.
Ovog meseca Priština je saopštila da će otvoriti most na reci Ibar koji deli Mitrovicu na sever, gde dominiraju Srbi, i jug, gde su etnički Albanci.
„Most je bio zatvoren za saobraćaj putničkih vozila više od jedne decenije, a pripadnici manjina, etnički Srbi, podižu barikade od 2011. jer kažu da bi protiv njih bilo sprovedeno ‘etničko čišćenje’ ako bi etnički Albanci mogli slobodno da putuju preko mosta u svoj deo grad“, prenosi AP.
Navodi se da je Kurti u sukobu sa zapadnim silama bio i zbog jednostranog zatvaranja šest filijala banke sa licencom Srbije na severu Kosova ranije ove godine.
„Nemiri u severnoj Mitrovici su se povećali od prošle godine, kada su međunarodne mirovne snage na Kosovu predvođene NATO-om – KFOR, pojačale brojnost i opremu duž granice Kosova i Srbije, uključujući i most u Mitrovici“, piše AP i zaključuje da će „ta mala balkanska zemlja imati parlamentarne izbore 9. februara za koje se očekuje da će biti test za Kurtija, čija je vladajuća partija ubedljivo pobedila 2021. godine“.