„Čini se da nije lako baviti se pozorištem u poslednje vreme. Malo je prilika, još manje para, pa je najmanje pozorišta. Uveren sam da samo ovako, direktnim kreiranjem festivala od strane pravih ljubitelja pozorišta, pozorište može preživeti ova teška vremena i čak inspirisati neku novu, svežu ljubav i kulturu teatra“, na ovaj način glumac Stefan Ostojić govori o očekivanjima od prvog u istoriji Čačka – Pozorišnog festivala mladih amaterskih i profesionalnih autora – MAPA 032.
Ostojić, višestruko nagrađivan glumac čija je monodrama „Lala“ očarala čitav svet, sada će direktno iz Pariza u kom završava svoju francusku turneju, sići u Čačak. U okviru MAPE 032, on će voditi glumačke radionice, namenjene autorima amaterske selekcije, čije predstave će publika imati priliku da gleda od 23. do 29. septembra. Kada je reč o samom njegovom učešću na festivalu, ističe da će radionice biti inspirativne i zabavne, te da mlade očekuje pregršt kvalitetnog sadržaja.
„Za sad mi miriše na jednu lepu zajednicu ozbiljnih ljubitelja pozorišta. Repertoar festivala je fantastičan! Mislim da za svakog pozorišnog umetnika može biti od velike koristi dolazak na ovakav festival. Vrati nas na ono što pozorište na kraju dana jeste – građenje zajednice.
Podela iskustava, ideja, pogleda na pozorište oplemenjuju umetničku dušu i revitalizuju ljubav ka sceni. Poznajem ljude koji su inspirisani festivalima na kojim su učestvovali stvorili i svoje (jedan sam od njih). Zato je ovaj festival hrana duhu nekog novog buđenja“, istakao je Ostojić.
I Mina Petrić, dramaturškinja koja je već ovenčana sa dve Sterijine nagrade, stručna saradnica na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, uveličaće festival jer će držati radionice dramskog teksta, osmišljene tako da polaznike, bez obzira na uzrast, upoznaju sa nekim osnovnim alatima za pisanje drame, ali i da stvore prijatno okruženje u kom će se svako osećati sigurno da se upusti u pisanje sopstvene dramske scene. Kako kaže, očekuje: “da će uživati, igrati se, radeći na našim scenama i učiti jedni od drugih” .
„Raduje me što sam deo MAPA festivala u Čačku, jer očekujem da ću među njegovim organizatorima i učesnicima biti okružena strašću i ljubavlju prema pozorištu. Mislim da je sjajno što festival postavlja dve selekcije rame uz rame i verujem da će to biti svima na radost. Pored uvek važne decentralizacije kulture, festival kao što je MAPA izuzetno je važan i za stasavanje nekih novih pozorišnih radnika/ca i pozorišnih zaljubljenika/ca, a važan je i za zajednicu (u užem smislu – Čačka i u širem smislu – svih koje festival na neki način dotakne) jer je pozorište ono koje se trudi da nas uči zajedništvu – u njemu se okupljamo, javimo se ljudima do sebe, dišemo zajedno, sedimo kraj onih koje gotivimo i ne gotivimo, setimo se da nismo sami dok promišljamo o problemima društva. Verujem da nekoliko dana toga može da promeni svet. Zaista“, rekla je Mina.
Takođe, novi pozorišni festival MAPA 032 ove jeseni ugostiće i slikara, dr Uglješu Colića, koji će sa Čačanima i Čačankama slikati, odnosno biće zadužen za likovne radionice. Colić ističe jedinstvenost festivala upravo zbog sinergije različitih umetnosti, koja je, čini se, baš danas potrebnija nego ikad pre.
„Pravo je zadovoljstvo držati likovne radionice na upravo ovakvom festivalu, jer svi stvaraoci tragaju za nečim novim, a mapiranjem novih područja osvajamo, do sada, nepoznata prostranstva i širimo kulturu, umetnost i duhovnost, individualno i grupno. Rađanjem novih festivala budi se i nova energija, povezuju se stvaraoci, a mešaju se različite umetnosti, tehnike, stilovi, metode i pristupi u radu, što dovodi do novih, vrlo često i nenadanih, ostvarenja. To nas nadahnjuje za neke predstojeće avanture i podstiče nas da kontinuirano tragamo dalje za novim koordinatama na budućim mapama umetnosti. I zato vam ove jeseni gps neće biti potreban, jer sve mape, putevi i putanje vode pravac u Čačak“, zaključio je dr Colić.
U okviru Pozorišnog festivala mladih amaterskih i profesionalnih autora, u toku šest dana, od 23. do 29. septembra, publika će uživati u dve takmičarske selekcije, odnosno sedam amaterskih i šest profesionalnih pozorišnih predstava nacionalnih srpskih teatara poput Srpskog narodnog pozorišta, Narodnog pozorišta Beograd, Narodnog pozorišta „Toša Jovanović“ iz Zrenjanina, ali i Gradskog pozorišta Čačak, kao i novosadskog pozorišta Promena. Pored toga, prateći program su upravo umetničke radionice, a ceo festival pratiće i muzički program. Poziv za likovne i radionice dramskog teksta, otvoren je do 17. septembra: https://forms.gle/tR3vbPQMRChpavKr7
Čačani, Čačanke i njihovi gosti, pred sam kraj septembra, defintivno će živeti pozorište, a svi zainteresovani infromacije mogu pronaći na sajtu Kulturnog centra Čačak, kao i Fejsbuk i Instagram nalogu MAPE 032!