„Uzmite nam dnevnicu, vratite nam dostojanstvo“, natpis je sa jednog od transparenata koje su, u kabanicama i pod kišobranima, nosili nastavnici ovog trećeg septembarskog ponedeljka.
Iako su protestni radnici, dok su blokirali deo Nemanjine ulice, između Parka Manjež i Ministarstva prosvete, poručivali da „ne odustaju dok im se ne poboljša materijalni položaj i bezbednost“, oni tvrde da to nije njihov primarni zahtev, jer oni „žele da se nastavnicima vrati dostojanstvo“.
„Želimo da nas puste da obrazujemo i vaspitavamo jer smo se za to školovali. U prosvetu niko nije otišao zbog slave i para. Mi više ne stižemo da se bavimo decom, jer radimo besmislene stvari – učešća u raznim timovima, aktivnostima i stručnim skupovima. Svaka reforma obrazovanja koja je sprovedena zbog preopterećenosti dece završila se dodavanjem predmeta koji nemaju nikakvu svrhu osim da decu zadrže u školi po osam i više sati“, kaže za Nedeljnik profesorka francuskog Vera Đurđević.
Kako ona i njene kolege dodaju, to je razlog zbog kojeg se dešava ono o čemu svi toliko pričamo i što nas sve toliko brine – iz škola odlaze najbolji i najtalentovaniji ljudi, a teret pada na nastavnike kojih je sve manje. „Državi to nije bitno jer oni teže samo da održe sistem, da neko čuva decu i da se ispuni forma“.
Đurđević dodaje da je, uprkos različitim tvrdnjama, nastavnicima daleko manje važna plata, od načina na koji su tretirani u državi.
Slično za Nedeljnik kaže i član Predsedništva Foruma srednjih stručnih škola Budimir Lazić. „Naši zahtevi su izmena krivičnog zakona u kome se predviđaju oštre kazne za roditelje i učesnike u napadima na nastavnike, prosečne plate u Srbiji za nastavnika početnika u januaru 2025, izmena uredbe o koeficijentima o platama u javnim službama i Novogodišnja nagrada koja je predviđena, a nikad je nismo dobili.“
Najbitnije je, kako dodaje, vratiti ugled i dostojanstvo prosvetnih radnika, a za to je potrebna široka podrška države i društva.
Đurđević kaže da je u njenoj školi većina nastavnika bila za štrajk i da su imali veliku podršku roditelja, i dodaje da svi treba da shvate koliko je škola bitna.
„Škola je koliko naša, toliko i vaša, jer su to sve naša deca.“
A odgovor?
Lazić kaže da se po završetku protesta oglasio premijer Srbije, sa tvrdnjom da je država već ponudila koliko je mogla.
„Rekli su da ih nikakvi štrajkovi neće uplašiti“, kaže i dodaje da su prosvetni radnici jako motivisani da se bore.
„Atmosfera je bila jako dobra. Stanje u prosveti mora se hitno i bitno popraviti. Naravno da može bolje, zadobijamo podršku roditelja koji su takođe zainteresovani da pomognu našu borbu za bolje škole u Srbiji“, zaključio je Lazić.
Protestni radnici su poručili da će 2. oktobra, ako njihovi zahtevi ne budu ispunjeni, ponovo stupiti u štrajk.