U ponedeljak 23. septembra u 18 časova u Galeriji Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu (Mali Kalemegdan br. 5) biće otvorena izložba „Mineralna blaga Jugoslavije: primerci iz poklon-zbirke Josipa Broza Tita”, koju autorski potpisuju Dušica Stojanović, kustoskinja Muzeja Jugoslavije i dr Aleksandar Luković, kustos Prirodnjačkog muzeja u Beogradu. Publici će se obratiti direktor Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, Slavko Spasić, direktorka Muzeja Jugoslavije Neda Knežević, član Upravnog odbora Prirodnjačkg muzeja prof. dr Ljupko Rundić i predstavnik Ministarstva kulture Republike Srbije.
Izložba „Mineralna blaga Jugoslavije: primerci iz poklon-zbirke Josipa Broza Tita” nastala je kao rezultat saradnje Prirodnjačkog muzeja u Beogradu i Muzeja Jugoslavije. Multidisciplinarnost ove izložbe koja se ogleda u preplitanju društveno-političkog koncepta s naučnim konceptom jedne epohe iz vremena posleratne Jugoslavije, pružiće jedinstvenu priliku za istraživanje dveju fascinantnih dimenzija jedne zbirke. S jedne strane, akcenat će biti stavljen na minerale kao prirodno bogatstvo, a s druge, na društveno-politički kontekst koji je obeležio nastanak ove kolekcije.
Ova jedinstvena zbirka sadrži 850 minerala, a pored izuzetne mineraloške vrednosti, eksponati imaju i značajnu kulturno-istorijsku važnost. Među njima se ističu pokloni od drugih državnika, poput uzorka mesečevog tla – poklon misije „Apola“, predmeti dobijeni povodom zasedanja KPJ, kao i kolekcije minerala dobijene tokom poseta rudnicima širom socijalističke Jugoslavije.
Ova zbirka minerala ujedno je i materijalno svedočanstvo o sprovođenju Zakona o Petogodišnjem planu u čijoj su realizaciji glavnu kariku činili radnici, posebno oni najproduktivniji – udarnici. Ova kolekcija minerala produbljuje priču o statusu koji su rudari imali u socijalističkoj Jugoslaviji.
Minerali iz poklon-zbirke pružaju jedinstveni uvid u geološko bogatstvo i rudarsku istoriju bivše Jugoslavije. Ona ne samo da predstavlja važne lokalitete i minerale karakteristične za svaku republiku već i oslikava razvoj rudarske industrije u posleratnom periodu. Mnogi od prikazanih rudnika danas više nisu aktivni, što ovoj kolekciji daje dodatnu istorijsku vrednost. Zbirka ilustruje i geološku raznovrsnost regiona, od drevnih paleozojskih formacija do mlađih tercijarnih ležišta.
Pored naučne i istorijske vrednosti, ova kolekcija ima i značajan obrazovni potencijal, pružajući posetiocima priliku da upoznaju bogatu geološku baštinu regiona sa akcentom na važnost rudarstva u ekonomskom razvoju bivše Jugoslavije.
Čekamo vas u našoj Galeriji na Kalemegdanu i obećavamo uživanje u otkrivanju ovog fascinantnog aspekta naše istorije i prirodnih resursa. Dobro nam došli!