Iranski raketni napad na Izrael naišao je na opšte osude u međunarodnoj zajednici, a napad je kao herojski pozdravio samo palestinski islamistički Hamas.
Širenje sukoba na Bliskom istoku osudio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš i rekao da to mora da prestane i da je potreban prekid vatre.
„Evropska unija najstrože osuđuje iranski napad“, rekao je šef diplomatije EU Žozep Borel.
„Opasni ciklus napada i uzvratnih napada rizikuje da se izmakne kontroli. Potreban je prekid vatre u celom regionu“, napisao je Borel na mreži Iks.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken ocenio je napad kao potpuno neprihvatljiv i dodao da ceo svet treba da ga osudi.
Rekao je da je Iran ispalio oko 200 balističkih raketa, a da prvi izveštaji ukazuju da je napad propao i to uz aktivnu pomoć SAD i drugih partnera.
Berlin je pozvao Iran da prekine ispaljivanje raketa i izrazio strahovanje od eskalacije sukoba.
„Osuđujem najstrože napad“, napisala je na mreži Iks ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok i pozvala Iran da odmah prekine napad koji „približava region ponoru“.
Španski premijer Pedro Sančes osudio je iransko ispaljivanje raketa i pozvao da se okonča „spirala nasilja“ u regionu.
Rusija je saopštila da eksplozivna situacija na Bliskom istoku pokazuje „totalni neuspeh“ američke politike u regionu i „nemoć“ Vašingtona da spreči eskalaciju.
Francuski premijer Mišel Barnije se zabrinuo zbog eskalacije na Bliskom istoku i zbog direktnog sukoba između Irana i Izraela i ocenio da je situacija „izuzetno ozbiljna“.
Britanski premijer Kir Starmer osudio je iranski napad i ponovio snažnu obavezu Velike Britanije u prilog bezbednosti u Izraelu.
On je naglasio značaj primirja u Libanu, gde Izrael sprovodi udare na Hezbolah i ponovo pozvao na prekid vatre u Gazi i povratak izraelskih talaca, saopštio je Dauning strit.
Palestinski islamistički pokret Hamas pozdravio je iranski napad i rekao da se radi o osveti posle izraelskog ubistva vođe Hamasa Ismaila Hanijeha i vođe libanskog Hezbolaha Hasana Nasralaha.