Profesori Biološkog fakulteta u Beogradu Dmitar Lakušić i Imre Krizmanić, rukovodioci projekta „Jadar – stanje biodiverziteta“ ocenili su da bi otvaranje rudnika „Rio Tinta“ donelo ogromne štete po biodiverzitet i prirodu.

„Ovde se ne radi samo o ‘iskopavanju litijuma’ već o ‘giga projektu koji bi suštinski promenio nadzemni i podzemni prostor čitave doline Jadra, i to sa stvarnim i potencijalnim negativnim uticajima koji mogu dopreti i mnogo dalje od same doline“, naveli su oni za Insajder, preneo je danas taj medij.

Istakli su, u pisanom odgovoru, da su rizici veliki, dok istovremeno ima mnogo nepoznanica i sumnji u čitavom planiranom procesu, pa u ovom trenutku treba odustati od eksploatacije.

Takođe su naveli da je u planu da se otvori jedan veliki podzemni rudnik, odmah pored njega jedno veliko fabričko postrojenje za preradu rude, i malo dalje – u selu Štavice – jedna velika deponija opasnog rudničkog otpada.

„Pored toga, da bi rudnik, fabrika i deponija mogli da rade, u planu je da se grade još i cevovodi, gasovodi, električne mreže, putevi i pruge sa određenim brojem mostova. Dakle, nije u pitanju jedan ili dva objekta, već veći broj velikih industrijskih i infrastrukturnih objekata koji se nalaze i protežu iznad i ispod doline Jadra, od Štavica do ušća Jadra u Drinu“, objasnili su Lakušić i Krizmanić.

Upozorili su da „transportne mreže i sam transport svega i svačega, u i izvan doline Jadra, predstavljaju ravnopravan rizik po živi svet, kao i sam rudnik, sama fabrika i sama deponija“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.