Zvanični stav Izraela prema UN nikada nije bio posebno blagonaklon, ali sada kada se vodi rat čini se da se prelazi preko neke – uslovno to nazovimo – „crvene linije“ jer se i rečima i silom preti „plavim šlemovima“ razmeštenim u Libanu. Oni su sada u krivo vreme na krivom mestu kada se posmatra iz izraelske pozicije. Cahalovci su dobili naredbu da unište Hezbolah i sve što predstavlja prepreku ima da se ukloni sa lica mesta. Zato izraelski premijer Benjamin Netanjahu dva puta u par dana ponavlja da pripadnici misije UNIFIL treba da se privremeno povuku sa terena, iz zone odgovornosti smeštene južno od reke Litani do „plave linije“ koja razdvaja Liban od Izraela. Pitanje je da li će treći put da kaže da treba da odu kući ili kuda god već žele.

Prvi put u nedelju 13. oktobra pozvao je UN da povuku ljude iz oblasti u kojima se Cahal bori protiv Hezbolaha uz tvrdnju da teroristi koriste međunarodne snage kao „živi štit“. Prethodno iz UNIFIL-a su obavestili javnost da su bili pod vatrom Cahala – pripadnici UNIFIL-a oko 4 časa i 30 minuta ujutro videli su iz skloništa tri voda Cahala kako prelaze „plavu liniju“ kod sela Ramija. Dva izraelska tenka „merkava“ ušla su u UN bazu i tražili su da se pogase svetla. Posle nekih 45 minuta tenkovi su izašli, ali oko 6 časova i 40 minuta, kaže UNIFIL, na oko 100 m od baze pale su dimne granate. Petnaest pripadnika jedinice UN nisu na vreme stavili zaštitne maske i zato su imali zdravstvenih teškoća.

Iz UNIFIL-a su ukazali na to da su incidenti sa Cahalom teško kršenje međunarodnog humanitarnog prava i Rezolucije Saveta bezbednosti 1701 iz 2006. godine koja definiše mandat misije. Zatim, 14. oktobra u centrali UN rekli su da se incidenti vide i kao potencijalni ratni zločin. Svih 15 članova Saveta bezbednosti su osudili ugrožavanje UNIFIL-a. Na poruke iz UN u Izraelu su ostali hladnokrvni i Netanjahu je ponovo poručio da UNIFIL ode iz zone borbi.

Izrael ne želi da bilo koja treća strana ometa dejstva Cahala i da svedoči o tome šta se desilo na terenu. Ne bi bilo to prvi put da se prema „plavim šlemovima“ postupi tvrdo. Iskusili su to i pripadnici JNA koji su bili na zadatku kontrole linije razdvajanja na poluostrvu Sinaj od 1956. u misiji UNEF. U proleće 1967. godine kada je Bliski istok ponovo utonuo u duboku krizu, jugoslovenski kontingent imao je 287 ljudi. Oni su 19. maja povučeni sa isturenih položaja u bazu u El Arišu. Izraelske brigade 5. juna krenule su preko poluostrva lomeći odbranu pred sobom. Prvog dana rata zauzeli su Gazu i do poslepodneva su bili pred bazom popularno zvanom „mala Jugoslavija“ i tukli su svime što su imali. Uništili su dobar deo voznog parka, ali niko nije nastradao jer je Odred bio u ranije pripremljenim skloništima. Izraelskim autobusima 11. juna ljudstvo Odreda prevezeno je preko Gaze do Ašdoda u Izraelu i ukrcano u brod „Istra“ i vraćeni su kući. Vozila koja nisu uništena postala su imovina izraelske vojske.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 12. OKTOBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 666

Nedeljnik 666

Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.