Glasači u SAD izlaze na birališta 5. novembra da izaberu novog predsednika.
U ovom trenutku su ankete veoma tesne u sedam država koje se smatraju kolebljivim na ovim izborima, a nijedan kandidat nema odlučujuće vođstvo ni u jednoj od njih, prema prosecima u anketama.
Ako pogledate trendove otkako se Haris uključila u trku, jasnije se ističu neke razlike među državama – ali važno je napomenuti da ima manje saveznih anketa nego nacionalnih tako da imamo manje podataka iz anketa za analizu, a svaka anketa ima marginu greške, što znači da brojke mogu biti realno više ili niže.
U Arizoni, Džordžiji i Severnoj Karolini, vođstvo je prelazilo iz ruke u ruku nekoliko puta od početka avgusta, ali Tramp sada već nekoliko nedelja ima malu prednost, prenosi Danas.
Slična je priča u Nevadi, ali sa Haris koja je u ovom trenutku u neznatnoj prednosti.
U tri preostale države – Mičigen, Pensilvanija i Viskonsin – Haris vodi od početka avgusta, ponekad za dva ili tri procenta, ali u poslednjim danima ankete su postale značajno tešnje.
Sve te tri države bile su demokratska uporišta pre nego što ih je Tramp pretvorio u „crvene“ države na putu do osvajanja predsedništva 2016. godine.
Bajden ih je preoteo 2020. godine i ako Haris bude uspela da učini isto, onda će se naći na dobrom putu da osvoji izbore.
Dobar pokazatelj u kolikoj meri se trka promenila otkako je Haris postala demokratska kandidatkinja jeste podatak da je onog dana kada je Bajden napustio trku kaskao za Trampom skoro pet procenata u proseku u sedam kolebljivih država.
U Pensilvaniji je Bajden kaskao skoro 4,5 procenata kad je izašao iz trke, kao što može da se vidi na tabeli ispod.
To je ključna država za obe predizborne kampanje jer ima najveći broj elektorskih glasova od svih sedam i stoga njeno osvajanje olakšava stizanje do neophodnih 270 glasova.