Perwoll Fashion Week je nakon četiri dana bogatog revijskog programa u Hangaru, sinoć ušao u novu dimenziju otvaranjem izložbe Poetika identiteta u galeriji Grafički kolektiv, povodom 75 godina postojanja ove institucije, a u okviru kolektivne izložbe grafike „Ćirilica u pokretu“.

Postavka Poetika identiteta je nastala u okviru projekta CIRKULATOR pod veštom rukom Ane Trošić Trajković, koordinatorke programa održive mode Beogradske nedelje mode.  Izložba će trajati od 21.10. do 15.11, a tema, pored svog modno održivog aspekta, ima i specifični cilj – očuvanje ćiriličnog pisma i srpskog jezika, kao i promociju upotrebe istog u primenjenoj modnoj umetnosti. Ovim povodom, tim od 13 dizajnera u sastavu Emilija Zdravković, Milutin Ladjević, Divna Lazić, Jana Stanišić, Stefan Djordjević, Tijana Račić, Ivana Tokin, Sara Ines Nina, Danilo Mišković, Ružica Mihailović, Magdalena Urošević, Nemanja Kresoja i Aleksandra Andjelić, pod mentorstvom Ane Trošić Trajković, osmislio je i realizovao kolekciju od 19 odevna predmeta napravljena isključivo od odbačenog tekstilnog pokućstva, kao što su zavese, stoljnjaci, čaršavi, šustikle, miljei i sl. Prilikom izbora ovih rukotvorina bilo je značajno da prikazuju našu tradiciju i da su specifične za naše podneblje, a važan deo zadatka je i zadata estetska odrednica u obliku ćirličnog pisma, kroz vez, ručnu ili digitalnu štampu, u vidu slike, tipografije, implementirane na kreacijama. 

Beogradska nedelja mode, već sedam godina, značajan deo programa posvećuje održivoj modi kroz projekte koji za cilj imaju podizanje i jačanje svesti o ekološkim problemima koje uzrokuju hiperkonzumerizam, hiperprodukcija, nagomilavanje tekstilnog otpada. Sve aktivnosti ka ostvarenju ovih ciljeva se trenutno realizuju kroz projekat CIRKULATOR i njegova četiri značajna dogadjaja, u formatima izložbe, revija, kreativnih radionica i razmene odeće. Narednih dana nas očekuju kreativne radionice i razmena odeće u KC Grad.

U revijskom programu 54. Perwoll Fashion Week-a je domen održive mode bio zastupljen kroz konkurs Rethink Fashion i novi format takmičenja  za nagradu “Boris Nikolić” za savremeni modni izraz. Revije su bile finale konkursa koji su trajali skoro punih godinu dana i uključili više od 100 mladih modnih dizajnera. Dizajneri su u saradnji sa BFW timom i mentorima prolazili kroz mnogobrojne faze projekta sa brojnim zadacima i vežbama na temu cirkularne mode. Oni su kreacijama odgovorili na zadate teme koje se tiču savremenog modnog izraza i duha vremena kroz redizajn, dekonstrukciju i prenamenu

Tokom ovog izdanja Cirkulatora pokrenut je i dijalog o neprilagođenim tržišnim, pravnim i poreskim regulativama u cirkularnim biznis modelima, konkretno pravnim licima koji nude usluge redizajna, plasman cirkularnog dizajna i iznajmljivanja odeće, koji predstavljaju dugoročno rešenje za smanjene i prevenciju nastanka novog otpada, odnosno nove kupovine. Sa Ministarstvom zaštite životne sredine pokrenuta je zajednička inicijativa za rešavanje problema pravne, ekonomske i tržišne regulative koja sada nije prilagodjena poslovanju cirkularnih biznis modela.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.