Bivši izvršni direktor modnog giganta Aberkrombi i Fič i njegov britanski partner uhapšeni su i optuženi za vođenje prostitucije i međunarodnu trgovinu ljudima.

Američke vlasti su 22. oktobra uhapsile bivšeg modnog direktora Majka Džefriza, njegovog partnera Metjua Smita i navodnog posrednika para – Džejmsa Džejkobsona.

Terete se da su vrbovali muškarce za seksualne događaje koje su organizovali širom sveta, i iskorišćavali ih. Džefriz i njegov partner negirali su optužbe.

Džefrizov advokat je BBC-ju rekao da će „detaljno odgovoriti kada optužnica bude javno saopštena”.

Osam muškaraca reklo je za BBC da su prisustvovali tim događajima, a neki tvrde da su bili seksualno iskorišćeni ili zlostavljani.

FBI je otvorio istragu 2023. godine posle izveštavanja BBC-a da su Majk Džefriz i njegov partner seksualno iskorišćavali i zlostavljali muškarce na događajima koje su organizovali u rezidencijama i hotelima u Njujorku i širom sveta.

BBC istraga je otkrila da je postojala sofisticirana operacija koja je uključivala posrednika i mrežu regrutera koji su imali zadatak da vrbuju muškarce za događaje.

Posle BBC izveštavanja, u Njujorku je podneta tužba u kojoj su Džefriz i Smit optuženi za seksualnu trgovinu ljudima, silovanje i seksualni napad. Podneta je tužba i protiv kompanije Aberkrombi i Fič zbog navodnog finansiranja čitave operacije koju je njen bivši izvršni direktor vodio.

Tokom dvogodišnje istrage, BBC je razgovarao sa 12 ljudi koji tvrde da su prisustvovali ili učestvovali u organizaciji tih događaja.

Osmorica muškaraca koji su prisustvovali tim događajima rekli su da ih je regrutovao posrednik, koga je BBC identifikovao kao Džejmsa Džejkobsona.

Džejkobson je preko advokata rekao za BBC da je uvređen tvrdnjom da je „iznuđivao, obmanjivao ili bio nasilan“ i da „ne zna da se bilo ko drugi ponašao slično“.

Breon Pis, tužilac iz Njujorka, tvrdi je da je Džefriz koristio bogatstvo, moć i status izvršnog direktora A&F-a „da bi trgovao muškarcima radi sopstvenog seksualnog zadovoljstva“ i za zadovoljstvo njegovog partnera Smita.

Tužilac je rekao da je par zaposlio Džejkobsona kao regrutera koji je organizovao „probe“ sa muškarcima iz celog sveta koji su se upuštali u seksualne odnose u zamenu za novac. Kada bi Džefriz potvrdio za neke muškarce da su prošli test, pozivao bi ih u njegovu kuću u Njujorku gde su „prisiljavani da konzumiraju alkohol, vijagru i miorelaksante“, tvrdi tužilac.

Navodi i da su Džefriz i Smit usmeravali druge ili lično „ubrizgavali muškarcima supstancu koja izaziva erekciju“ kada nisu bili u stanju ili nisu hteli da učestvuju.

Tužioci su rekli da se u optužnici pominje 15 žrtava, ali su naveli da je operacija „obuhvatala desetine i desetine muškaraca“.

Posle pojavljivanja pred sudom u utorak, 22. oktobra, Džefriz je pušten uz kauciju od 10 miliona dolara, dok je Džejkobson pušten uz kauciju od 500.000 dolara.

Smitu je određen pritvor.

 Polovina muškaraca sa kojima je BBC razgovao, ispričali su kako su regrutovani, navodeći da im isprva nije tačno predstavljena priroda tih događaja ili da im nije rečeno da se od njih očekuje seks.

Drugi su rekli da su bili svesni da će događaji biti seksualne prirode, ali ne i tačno šta se očekuje od njih.

Svi su za to bili plaćeni.

Poput Džefriza i Smita, i firma je pokušavala da odbaci tužbu, negirajući da nije znala o „navodnoj seksualnoj trgovini“ koju je vodio njen bivši izvršni direktor, kao i da ga nije u tome finansijski pomagala.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.