Nacionalno takmičenje elektrotehničkih škola u Srbiji, značajno je unapređeno kroz spajanje obrazovanja i privrede za više znanja i inovacija.

Zajednica elektrotehničkih škola Srbije  (ZETŠS), u saradnji sa Nordeus fondacijom u ime Grupe za obrazovanje, Školskim centrom „Nikola Tesla“ iz Vršca i partnerima iz privrede, najavljuje deveto izdanje Galaksija kupa. Takmičenje, zahvaljujući podršci privrede postaje sveobuhvatan edukativni program sa ciljem da učenicima širom Srbije pruži savremena znanja i veštine koja vode do tehnoloških inovacija za unapređenje različitih sfera života.

Galaksija kup, takmičenje svih elektrotehničkih škola u zemlji, kao epicentar srednj0školske inovativnost i mladih inovatora, budućih nosilaca našeg tehnološkog razvoja, od ove godine zahvaljujući podršci privrede dobija novu dimenziju. Kroz edukativne radionice, mentorstva stručnjaka, i sveobuhvatnu podršku tokom cele školske godine nastavnici i učenici će dobiti savremena znanja i veštine, unaprediti učenje kroz iskustvo i svoje tehnološke inovacije. Prijave za ovu školsku godinu za Galaksija kup 2025, otvorene su do 31. oktobra i sve zainteresovane škole mogu se prijaviti putem putem sajta ZETŠS ili Nordeus fondacije.

Timovi učenika sa svojim nastavnicima, iz elektrotehničkih škola iz cele zemlje, svake godine imaju zadatak da osmisle i razviju svoje tehnološke inovacije koje rešavaju probleme ili unapređuju naš svakodnevni život. Reciklaža i očuvanje životne sredine, optimizacija iskorišćenja solarne energije, unapređenje uzgoja vinogradarskih kultura, produktivnost, zdravstvena nega starijih sugrađana, podrška onima koji imaju poteškoća sa vidom ili kretanjem, samo su neke od tema koje mladi inovatori biraju. Najbolji timovi se na finalnom događaju predstavljaju publici i žiriju, ali mnogo vrednije od samih nagrada su znanje i iskustvo koje na ovaj način steknu. S obzirom  na to da je takmičenje i akreditovano, najbolji timovi dobijaju dodatne bodove prilikom upisa na željeni fakultet.

Galaksija kup 2025 prelazi na novi nivo povezivanja obrazovanja, znanja iz industrije, i tehnoloških inovacija, pružajući platformu koja mladima širom Srbije omogućava da izađu izvan okvira klasične učionice, uče od vrhunskih stručnjaka i uz metodologije koje koriste najveće tehnološke kompanije na svetu. Postavljeno na ovaj način, ovo nacionalno akreditovano takmičenje kroz transfer znanja i podršku mentora doprinosi razvoju takmičara, srednjoškolaca, i osnažuje njihove nastavnike da budu kvalitetnija podrška, ne samo njima već i narednim generacijama,

Ova tranformacija dolazi zahvaljujući već postojećem partnerstvu sa Nordeus fondacijom, kao i novim partnerstvima sa kompanijama koje razumeju podrške obrazovanju za budućnost mladih i našeg društva. To su UniCredit Banka kao glavni pokrovitelj zahvaljujućim kome takmičenje postaje ovako značajan edukativni ciklus, i kompanijom Bosch Srbija, ključnom za transfer globalnog tehnološkog znanja i iskustva. Kroz ovu saradnju, učenicima se otvara mogućnost da učestvuju u mentorskom programu i regionalnim radionicama, gde stiču praktična znanja, razvijaju veštine kritičkog mišljenja, rešavanja problema i usvajaju savremene metodologije rada.

UniCredit Banka obrazovanje smatra suštinskom polugom celokupnog društva i mogućnost da mladi ljudi „otključavaju svoj potencijal“ i da se razvijaju. Budućnost se gradi u učionicama, a nastavnici su oni koji time upravljaju. Stoga, podrška UniCredit Banke obrazovnom sistemu počinje upravo osnaživanjem nastavnika naoružavajući ih svim alatima koji su im potrebni da budu najbolji mogući edukatori, kako bi uvek pružali dodatu vrednost svom radu sa učenicima. Kroz različite projekte koje podržava, banka nastoji da osigura da nijedno dete ne bude sputano svojim socio-ekonomskim poreklom i da svi imaju jednake mogućnosti za obrazovanjem. Dodatno, učešćem u Galaksija kup programu, banka pokreće učenike srednjih škola da na praktičan način primene obrazovanje, koriste svoje talente i veštine i kontinuirano rade na razvoju inovacija i digitalizacije.

Program omogućava učenicima da kroz timski rad i kreativne izazove primene svoja teorijska znanja u praksi, sarađujući sa stručnjacima iz industrije. Galaksija kup, na taj način, osnažuje mlade da postanu nosioci inovacija i lideri tehnoloških promena u budućnosti, otvarajući im nove mogućnosti za dalji razvoj i napredak i pripremajući ih za tržište rada. Poseban nivo podrške, obezbeđen je i za nastavnike, koji usvojena znanja i metodolodije, mogu da šire i van okvira samog takmičenja u svojim školama.

Edukativni program i nove mogućnosti za učenike

Prijave za Galaksija kup 2025 otvorene su do 31. oktobra, a organizatori pozivaju sve elektrotehničke škole, članice Zajednice elektrotehničkih škola, da se prijave i iskoriste priliku za unapređenje obrazovnog procesa i motivacije učenika. Svaka škola može prijaviti timove koji broje do tri učenika, uz vođstvo nastavnika mentora. Učenici će tokom takmičenja razvijati prototipove inovativnih rešenja koristeći tehnologije po izboru, dok će uz podršku mentora iz industrije imati priliku da unaprede svoje ideje i pripreme ih za finale. Prijave se nalaze na linku.

Regionalne radionice za nastavnike i učenike, koje će se održati u decembru u Naučno-tehnološkim parkovima u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Beogradu, predstavljaju ključnu komponentu ovogodišnjeg programa. Cilj ovih radionica je da nastavnici i učenici savladaju design thinking metodologiju, koja je ključna za strukturisan i kreativan pristup razvoju tehnoloških rešenja, pa će tako na ovaj način timovi usavršiti svoja takmičarska  rešenja. Design thinking je skup procesa i metoda koji se koriste za kreativno rešavanja problema i inoviranje proizvoda ili usluga, pa je kao takav ključan za mlade inženjere na njihovom obrazovnom putu.

Učešće u radionicama je besplatno, a svim timovima biće  obezbeđen i prevoz.

U kasnijoj fazi programa, timovi će imati priliku da kroz mentorski program sarađuju sa stručnjacima iz privrede. Direktna saradnja sa ekspertima, će im pružiti povratne informacije i smernice za razvoj njihovih ideja. Pored toga, učesnici će proći obuku iz prezentacionih veština, pripremajući ih da svoje projekte efikasno predstave na finalnom događaju.

Finale i nagrade za najbolje timove

Finalni događaj Galaksija kupa biće održan 28. i 29. marta 2025. godine u Vršcu, uz podršku Školskog centra „Nikola Tesla“. Prvi dan biće posvećen Sajmu finalnih radova, gde će timovi imati priliku da uživo predstave i demonstriraju svoje prototipove pred publikom i stručnim žirijem. Drugog dana, finalisti će održati prezentacije svojih projekata, nakon čega će uslediti dodela nagrada za najbolje timove.

Nagrade uključuju Mejkers lab za školu pobedničkog tima ili dodatnu opremu za postojeći Mejkers lab, kao i vredne nagrade za članove prva tri tima. Takođe, za tri pobednička tima i njihove nastavnike-mentore biće organizovana dvodnevna studijska poseta Beogradu, tokom koje će se povezati sa stručnjacima iz privrede, nauke i razvoja inovacija.

Galaksija kup  nije samo takmičenje, već prilika za školske zajednice da postanu deo sveobuhvatnog obrazovnog pokreta koji podržava inovativnost i kreativnost kod mladih. Ovaj program omogućava učenicima da se povežu sa vršnjacima, stručnjacima i liderima iz industrije, pružajući im neprocenjivo iskustvo koje će ih motivisati da nastave svoj profesionalni razvoj i doprinesu društvu kroz inovacije. Na taj način Nordeus fondacija, kao i cela Grupa za obrazovanje koju čine Dostignuća mladih u Srbiji, Centar za promociju nauke i Inicijativa Digitalna Srbija, zajedno sa svojim partnerima ostaju posvećeni misiji izgradnje generacije tehnoloških lidera spremnih da oblikuju budučnost našeg društva.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.