Kamioni bez ljudi unapređuju rad u rudnicima
Problemi sa bezbednošću, poteškoće u zapošljavanju i neefikasnost proizvodnje i transporte, posebno u udaljenim i neravnim područjima, predstavljaju značajne izazove industrije rudarstva. Chihong T&E i Huawei sklopili su partnerstvo kako bi prevazišli ove izazove, koristeći autonomna vozila, posebno dizajnirana za teške uslove u otvorenim rudnicima. U okviru pilot projekta na rudniku Nudžang, u kinsekoj provinciji Junan, autonomni kamioni se uspešno kreću po strmim padinama i uskim putevima, značajno poboljšavajući bezbednost i operativnu efikasnost.
Inženjeri su razvili algoritme koji omogućavaju autonomnim kamionima da efikasno savladaju složene saobraćajne i vremenske uslove. Sistem koordinira samostalna i vođena vozila daljinski upravljanim bagerima, osiguravajući kvalitetan i bezbedan rad rudnika. Pametni Huawei ICT sistemi prilagođavaju brzinu i upravljanje, dok Cloud platforma organizuje saobraćaj i smanjuje gužve, olakšavajući kretanje vozila. Ova tehnologija odgovara na ključne izazove, poput nedostatka radne snage i niske produktivnosti. Istovremeno, inteligentno upravljanje vozilima i potrošnjom goriva smanjuje troškove i obezbeđuje sigurnost.
Kako se autonomno rudarstvo razvija, stručnjaci predviđaju da će se pojaviti sve više rudnika bez ljudske posade, pojednostavljujući operacije čak i u najtežim uslovima. Uspeh u rudniku Junan visoravni mogao bi otvoriti put širem usvajanju ove tehnologije u udaljenim rudnicima širom Kine.
Izvor: https://www.huawei.com/en/media-center/Transform/15-5/07-Autonomous-driving-in-Yunnan
Pametni čuvari prirode: Kako AI štiti močvare
Huawei projekat Guardians u austrijskom Nacionalnom parku Nežidersko jezero – Seewinkel, pomaže u borbi protiv gubitka biodiverziteta praćenjem ekosistema trske. Inicijativa je deo Huawei programa TECH4ALL. Koristeći uređaje za snimanje prikuplja podatke o pticama i vodozemcima, pružajući dragocene uvide u njihova staništa. Sa 70 ugrađenih uređaja, sistem bez prestanka prikuplja podatke o zvucima. Oni se potom analiziraju pomoću AI tehnologije za prepoznavanje vrsta na osnovu njihove vokalizacije.
Trščana staništa, ključna za ugrožene ptice i migracione rute, suočavaju se s izazovima klimatskih promena i poremećenog nivoa vode. To dovodi do propadanja ekosistema, pre svega. Uz pomoć podataka Huawei uređaja, prikupljaju se važne informacije o tome kako se pesme ptica prilagođavaju vremenskim uslovima i o učestalosti ptica na staništu tokom jesenje migracije. Podaci otkrivaju kratkoročne i dugoročne efekte promene kvaliteta staništa usled odumiranja trske. Nalazi projekta pomažu u sprovođenju adaptivnih mera za očuvanje, uključujući razumevanje uticaja klimatskih promena na lokalne vrste. Cilj je zaštita ekosistema za buduće generacije.
Uspešno je završeno nekoliko faza projekta, a AI sad prepoznaje preko 95 odsto vrsta na osnovu njihove vokalizacije. Rezultati istraživanja pospešiće očuvanje močvara Austrije, lokaliteta svetske UNESCO baštine, i doprineti globalnim inicijativama za zaštitu biodiverziteta.
Izvor: https://www.huawei.com/en/tech4all/stories/austria-wetlands
Foto: Huawei