Vrlo verovatno će osvojiti i Nju Hempšir i Virdžiniju – dve uglavnom „plave“ države – ali analitičari navode da ima slabije rezultate od predsednika Bajdena pre četiri godine.
Sećate li se filma “Dok si ti spavao”? Snimljen je u zlatno doba romantičnih komedija, tamo sredinom devedesetih. Sandra Bulok se zaljubljuje u potpunog stranca, čoveka kojem spasava život, a on pada u komu i onda – komedija, rekosmo – svi pomisle da mu je verenica.
Kada se on probudi, ne prepozna je (između ostalog, i zato što je uopšte ne poznaje), pa svi misle da ima amneziju.
Sredina devedesetih, ma kako to nama ovde zvučalo, bilo je i najsrećnije vreme za Ameriku, a izbori su bili, kunu se tamo, pravi praznik demokratije.
Danas Sjedinjene Države izgledaju kao da su se probudile iz kome, i teško da bi i sebe prepoznale; još važnije, teško da bi se iko mogao zaljubiti u njih, u to se pretvorila Amerika u 21. veku.
Više smo se, doduše, za početak ovog dugačkog i neizvesnog “programa uživo”, tog filma setili zbog naslova. Dok mnogi u Srbiji i ostatku ovog dela sveta budu spavali, svet bi mogao da se okrene naglavačke.
Amerika danas bira predsednika po 60. put, Amerika će sutra – ili nekog od narednih dana – dobiti 47. predsednika ili 47. predsednika koji će ujedno biti i prva predsednica.
Kamala Haris i Donald Tramp gotovo su izjednačeni po istraživanjima javnog mnjenja, mada ne mora da znači da će rezultat – hvala elektorskom sistemu – biti toliko tesan. Ako se uopšte bude znao.
Ekipa Nedeljnik.rs pratiće izbore koje su mnogi proglasili ključnim sve do sutra, ili do prekosutra, ili dok se ne prebroji svaki glas. Sa vama će biti Ana Ćosić, Vukašin Karadžić i Ognjen Terzin, uz stručne konsultacije Veljka Miladinovića.
TRENUTNI REZULTAT U ELEKTORIMA
198 : 99
***
Veliki zalogaj po imenu Florida ponovo je pripao Donaldu Trampu. Nije bilo prevelikih iznenađenja ni u Oklahomi, Misisipiju, Alabami, Južnoj Karolini, Tenesiju.
Jedna od najvrednijih država, Teksas, pripala je takođe bivšem – i možda budućem – predsedniku.
Potpredsednica Haris osvojila je elektorske glasove u Konektikatu, Masačusetsu, Merilendu i Distriktu Kolumbija. Pripao joj je i Ilinois.
Trka u Džordžiji je neizvesna, a Tramp vodi sa oko stotinak hiljada glasova više. Čini se da će mnogo toga zavisiti od Pensilvanije.
Uskoro se očekuju i prvi rezultati iz tri veoma važne države: Arizone, Viskonsina i Mičigena.
Just like Miami
Donald Tramp postao je prvi republikanski kandidat koji je osvojio okrug Majami-Dejd još od Džordža H. W. Buša 1988. godine. Hilari Klinton pobedila je u Majamiju sa čak 30% razlike pre osam godina.
Imaju li demokrate razloga za optimizam?
Iz štaba Kamale Haris javljaju da je izlaznost u Filadelfiji, kako stoje stvari, veća nego 2020. To je veoma važna informacija za „bustovanje“ samopouzdanja demokrata. Jer, ako Tramp uzme Džordžiju, svi reflektori biće usmereni na Pensilvaniju. Moguće je da će ishod u ovoj državi odrediti ove izbore…
Tramp OČEKUJE POBEDU
Bivši predsednik oGlAsIo se pomalo bizarnom porukom, ali je rekao i da očekuje veliku pobedu.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 5, 2024
šta kažU kentaki i INDIJANA?
Država koja se mentalno nalazi na jugu, iako je na mapi relativno severno ili makar po sredini prva je zatvorila biračka mesta. Nije bilo iznenađenja – makar u ruralnim predelima iz kojih stižu prvi rezultati. Tramp vodi sa oko dve trećine prebrojanih glasova.
#New Kentucky results – 2% in
🔴 Trump 63.4%
🔵 Harris 35.5%— Political Polls (@PpollingNumbers) November 5, 2024
U Indijani je bivši predsednik još ubedljiviji, i mada je brojanje tek počelo, ova država je dosledno „crvena“.
Šta znači taj Kentaki?
Iz deska Nedeljnika javlja se Veljko Miladinović:
Na CNN-u su utvrdili da Donald Tramp ove godine ima otpirlike istu podršku kao 2020. i 2016. godine, u bočnim, pograničnim oblastima u Kentakiju. Zašto je to važno, sigurno se pitate. Kao što se pitaju svi koji su geldali tu analizu na CNN, uključujući i one koji žive u bočnim, pograničnim oblasstima u Kentakiju.
Evo odgovora: 1) zato što su to izborne jedinice koje su 2016. ukazale na fenomen Donalda Trampa – to su izborne jedinice u kojima je on mobilisao glasače mnofo više nego republikanski kandidati na ranijim izborima.
I zato što se u tim oblastima može uhvatiti trag da li je ove godine podrška Trampu konstanta, da li je uspeo da mobiliše neke nove glasače ili je u padu. Eto, to je to. Pametni smo koliko i vi.
Berni ostaje u senatu
Nezavisni senator Berni Sanders ponovo će biti član američkog Senata. Osvojio je svoj četvrti mandat u matičnoj državi Vermont.
Exit poll: Amerika ne ide u dobrom pravcu
Istraživanje CNN pokazuje da je upravo demokratija, uz ekonomiju, jedna od tema koja najviše brine Amerikance.
Više od jedne trećine ispitanika demokratiju označava kao najvažnije pitanje, a oko 30 odsto kaže da je to ekonomija, kaže CNN. Otprilike polovina Trampovih glasača ekonomiju naziva svojim glavnim problemom, a oko 20% njih naziva imigraciju najvećim problemom
Kada će ostali rezultati?
Da obnovite gradivo, pročitajte naš kratki vodič za izbornu noć:
Zatvaranje biračkih mesta, i obustavljanje mogućnosti glasanja, počeće oko šest sati popodne (što je po našem vremenu ponoć). Prva biračka mesta biće zatvorena u istočnom Kentakiju i većem delu Indijane u 18 časova po istočnom vremenu. Očekivanja demokrata su niska u ove dve države za koje je poznato da su naklonjene republikancima. Tako je Trampu praktično zagarantovano da će pobediti obe.
A šta ako neko* ne prizna poraz?
Taj scenario bio je, između ostalog, u fokusu Željka Pantelića u njegovoj analizi.
„Ključna razlika između dva scenarija u noći između petog i šestog novembra je ta da niko ne sumnja da će demokrate, ako izgube, prihvatiti poraz, dok je prilično rašireno uverenje da se Tramp i njegovi sledbenici neće pomiriti sa negativnim ishodom“, piše Pantelić. Ceo tekst možete pročitati klikom na link.
(*taj neko je Tramp)
A šta ako je neko* već krenuo da ne priznaje poraz?
„Puno se priča o VARANJU na biračkim mestima u Filadelfiji. Stižu čuvari zakona!“, napisao je Donald Tramp na svom profilu na Social Truth-u.
Komesar grada Filadelfije Set Blustin – inače republikanac – rekao je da u ovoj tvrdnji „apsolutno nema istine“. Opširnije ovde.
There is absolutely no truth to this allegation. It is yet another example of disinformation. Voting in Philadelphia has been safe and secure. pic.twitter.com/wMiPnAgO17
— Seth Bluestein (@SethBluestein) November 5, 2024
(*i dalje Tramp)
Uticaj Rogana i Maska
Ni politikolozi nisu načisto da li podrška javnih ličnosti i dalje „radi“. Ovog puta Tramp je imao neke teškaše, a danas je dobio – makar kod publike koju čine ljuti beli muškarci – vetar u leđa, kada ga je podržao najpopularniji i najplaćeniji podkaster u Americi, Džo Rogan.
Rogan se tako priključio svom sagovorniku Ilonu Masku, jednom od najpoznatijih ljudi na svetu. Mask se, inače, zaputio na Floridu, na žurku na kojoj će Tramp i Trampovi čekati rezultate.
Evo Maska u ekstazi.
Najvažniji izbori u ovom veku?
Tako ih je nazvao istoričar Milan St. Protić, možda i najveći poznavalac američke istorije, u tekstu za portal Velike priče.
Na ispitu nisu samo dvoje predsedničkih kandidata. Na ispitu su čitave Sjedinjene Američke Države. Svaki američki državljanin i svaka američka državljanka s pravom glasa. Pred očima sveg čovečanstva. Jer, ovog utorka, 4. novembra, svaki će živi stvor na kugli zemaljskoj čekati da čuje ko će biti novi predsednik SAD. Četrdeset sedmi u nizu, piše St. Protić.
TREĆI, ČETVRTI, PETI KANDIDAT…
Kao da izbori nisu dovoljno zapetljani, Amerika nema baš samo dve partije. Tu su i zeleni, koje svake četvrte godine predstavlja Džil Stajn, ali i neizbežni libertarijanci. Može li njihov kandidat Čejs Oliver da otkine kakav postotak ili makar postotčić Donaldu Trampu? Pročitajte nešto o njemu.