Hirurško lečenje gojaznosti zauzima sve značajnije mesto u rešavanju problema prekomerne težine. O pitanjima, nedoumicama i problemima koji prate ovu oblast hirurgije, za Nedeljnik priča profesor dr Miloš Bjelović, direktor opšte hirurgije Euromedik bolnice, jedan od naših najvećih eksperata za hirurgiju gornjeg digestivnog trakta (jednjaka i želuca) i hirurško lečenje gojaznosti. Doktor Bjelović je lider u oblasti minimalno invazivne hirurgije, specijalista je opšte i digestivne hirurgije sa iskustvom od preko 30 godina i predsednik Udruženja endoskopskih hirurga Srbije, obavio je oko 3.500 hirurških procedura i 3.000 endoskopskih zahvata u proteklih 10 godina.
Ko je kandidat za hirurško lečenje gojaznosti i koja je to „granica“ koja se pređe kada hirurgija postaje opcija?
Gojaznost nije samo estetski problem već je povezana sa nizom drugih bolesti. Hirurško lečenje gojaznosti je jedina terapijska opcija koja omogućava da pacijent značajno smanji i održi smanjenu telesnu masu kroz duži rok. Hirurško lečenje pozitivno utiče i na kontrolu udruženih zdravstvenih problema kao što su dijabetes i drugi metabolički problemi, gorušica, srčani problemi i drugo. Zbog toga je prosečan život gojaznih pacijenata koji su operisani značajno duži od gojaznih koji nisu podvrgnuti hirurškoj intervenciji. Prepoznajući razmere problema koji nije samo zdravstveni, već i javnozdravstveni, u Euromedik sistemu postoji Centar za lečenje gojaznosti koji pruža multidisciplinarnu pomoć i potporu gojaznim pacijentima, od planiranja promena životnih navika i načina ishrane, preko kontrole i lečenja udruženih oboljenja, do endoskopskog i hirurškog lečenja gojaznosti.
Po opšteprihvaćenim preporukama, operacija gojaznosti indikovana je kod pacijenata od 18 do 70 godina starosti, sa indeksom telesne mase (BMI) ≥35kg/m2 i BMI 30-35kg/m2 sa udruženim oboljenjima čije poboljšanje se očekuje nakon hirurškog lečenja gojaznosti..
Koje sve opcije za hirurško lečenje gojaznosti su moguće na klinici Euromedik koje vi primenjujte?
U Euromedik bolnici rade se sve standardne operacije za lečenje gojaznosti. Hirurške intervencije u cilju lečenja gojaznosti se rade laparoskopski. Danas standard lečenja gojaznosti i udruženih oboljenja čine Laparoscopic Sleeve Gastrectomy, operacija kod nas poznata kao sužavanje želuca, i Laparoscopic Roux-en-Y Gastric Bypass, operacija kod nas poznata kao bajpas želuca. Ove dve hirurške intervencije čine preko 90% svih urađenih operacija u svetu na godišnjem nivou.
I kod nas i u svetu, najveći broj gojaznih pacijenata koji dolaze u ordinaciju hirurga želi sužavanje želuca. Jedan od potencijalnih problema koji se javlja ili potencira nakon sužavanja želuca je gorušica (gastroezofagealni refluks), tako da sužavanje želuca nije adekvatna operacija kod pacijenata koji pre hirurške intervencije imaju hijatus-herniju ili gastroezofagealnu refluksnu bolesti (GERB), a posebno komplikacije GERB. U Euromedik bolnici rade se i revizione operacije posle prethodnih neuspelih operacija gojaznosti i po tome smo prepoznatljivi u celom regionu.
Uradili ste oko 300 ovakvih operacija. Šta može da se pojavi kao problem ili komplikacija?
Broj pacijenata koji se odlučuju za operativno lečenje gojaznosti značajno raste u poslednjih nekoliko decenija i kod nas i u svetu. Po podacima svetskog udruženja za lečenje gojaznosti, u prethodne dve decenije je broj operacija u lečenju gojaznosti povećan 10 puta, a sigurnost je povećana 100 puta. U renomiranim centrima za lečenje gojaznosti i kod hirurga koji se tom patologijom ozbiljno bave, verovatnoća najnepovoljnijeg (smrtnog) ishoda operacije kalkuliše se kod 1 na 1000 operisanih. Učestalost komplikacija je u istom periodu takođe dramatično smanjena. Ali ova statistika se odnosi samo na one hirurge koji se ovim problemom ozbiljno bave.
Konsultant ste za hirurško lečenje gojaznosti u nekoliko univerzitetskih bolnica u zemlji i regionu. Gde je Srbija u odnosu na druge zemlje u hirurškom lečenju gojaznosti? Ima li tolike potrebe da se na ove intervencije ide van naše zemlje?
Pored rada u Euromedik sistemu, kao najvećem privatnom zdravstvenom sistemu u Srbiji, postoji otvoren kanal komunikacije sa svim hirurzima koji imaju želju i potencijal za iskorakom napred, u pravcu savremene, minimalno invazivne hirurgije.
Kada je u pitanju hirurško lečenje gojaznosti, ali i većine drugih oboljenja digestivnog trakta, mislim da nema razloga za odlazak u inostranstvo. U Euromedik bolnici mogu da se urade sve operacije za lečenje gojaznosti, ali i druge velike i tehnički zahtevne hirurške intervencije, i to minimalno invazivno. Uslovi i za lekare i za pacijente su odlični i u skladu su sa svetskim standardima. Ono što je takođe važno jeste da je cena konkurentna kada je u pitanju lečenje u ozbiljnim centrima za lečenje gojaznosti u inostranstvu.
Kako bi pacijenti trebalo da se pripreme za ovakvu operaciju, kako da na pravi način izaberu lekara i zašto ne treba cena uvek da bude odlučujuća, a vidimo da većina kada istražuje preko interneta gugla upravo cenu za hirurško lečenje gojaznosti?
Euromedik bolnica ima Centar za lečenje gojaznosti i na raspolaganju sve profile stručnjaka koji treba da budu uključeni u multidisciplinarno lečenje gojaznih pacijenata, kako pre tako i posle operacije. Međutim, u realnosti, situacija je često drugačija.
Izbor hirurga za lečenje gojaznosti je važan, jer izbor može napraviti velike razlike kada je u pitanju ishod lečenja. Najčešće se prva preporuka za hirurga dobija od strane izabranog lekara, člana porodice ili prijatelja, a na osnovu iskustva nekoga ko je imao sličan problem. Budite obazrivi jer internet nije mesto gde ćete naći samo informaciju, već prevashodno reklamu. Zapitajte se šta je to što tog hirurga izdvaja od ostalih i da li je to potrebno i dovoljno da mu poverite lečenje. Prednost dajte renomiranoj bolnici, jer ozbiljan sistem može i prostorno i kadrovski da izađe u susret očekivanju i ozbiljnog hirurga i pacijenta. Cena operacije zavisi od mnogo faktora, a značajan broj njih utiče na sveukupnu bezbednost hirurškog lečenja. Zato cena ne sme da bude jedini opredeljujući faktor kada je u pitanju odluka gde će se raditi operacija.
I to može da dođe na „naplatu“. Imate mnogo iskustva sa pacijentima koji imaju komplikacije posle ovakvih operacija koje su im rađene na drugim klinikama u inostranstvu i od strane nedovoljno stručnih lekara za ovakve procedure. Kako i zašto se dešavaju komplikacije?
Komplikacije se mogu desiti posle svake hirurške intervencije i kad operaciju radi najbolji i najiskusniji hirurg, ali je u tom slučaju verovatnoća pojave komplikacija relativno mala. Sa druge strane, i manje kompetentni hirurzi mogu uraditi operaciju bez komplikacija, ali je verovatnoća da će se desiti neka komplikacija znatno veća. To znači da odlaskom kod renomiranog hirurga verovatnoću da će se komplikacije desiti svodite na minimum. Dodatno, kompetentan hirurg može na vreme da prepozna i reši komplikacije koje se mogu desiti u toku i posle hirurške intervencije. Važno je i da je bolnica u kojoj se radi hirurška intervencija opremljena za rad najsloženijih operacija jer su gojazni pacijenti, a posebno oni sa visokim indeksom telesne mase, veoma kompleksni i zahtevaju angažovanje različitih profila lekara (lekara različitih specijalnosti) u toku lečenja.
Da li su lekari u Turskoj gde dosta naših pacijenata odlazi na operacije zbog gojaznosti bolji i jeftiniji? I na šta biste upozorili pacijente da posebno obrate pažnju kada odlučuju o tome kome će pokloniti poverenje?
Teško je i nepotrebno generalizovati zaključke. Zdravstveni turizam je kategorija koja je prepoznata ne samo kod nas već i u većini zemalja sveta.
Lečenje u Turskoj se, kod nas, vezuje za hirurško lečenje koje ima znatno povoljniju cenu lečenja nego što je to standardno. To se zasigurno ne odnosi na renomirane i savremene bolnice. Kada je cena lečenja značajno ispod proseka cena za tu operaciju, postavite pitanje sebi: na čemu je napravljena razlika/ušteda i kakav to efekat može da napravi kada je u pitanju bezbednost i ishod lečenja?
Pitajte kako se zove hirurg koji će vas operisati,šta se dešava u slučaju da imate neki problem posle operacije i kako funkcioniše sistem podrške.
Vi ste dugi niz godina bili član Komiteta za komunikaciju Međunarodne federacije za hirurško lečenje gojaznosti (IFSO) i razvili neke nove hirurške procedure pored usavršavanja postojećih. Koje su to procedure koje ste razvili?
Uveo sam kod nas u rutinski rad praktično sve minimalno invazivne procedure koje se koriste u lečenju bolesti jednjaka, želuca i hirurškom lečenju gojaznosti.
Za neke probleme, posebno u domenu hirurškog lečenja benignih oboljenja jednjaka i želuca, ponudili smo originalna rešenja, neke operacije smo i prvi u svetu uradili. Za neke od procedura bio sam proktor u zemljama zapadne Evrope, kao što su Nemačka, Švajcarska… što je velika čast.
Ozbiljan rad prepoznat je i od kolega van granica Srbije. Nema pravog uspeha bez podrške kolega i saradnika, prijatelja i menadžmenta bolnice, a Euromedik je upravo takav sistem.
Hirurško lečenje gojaznosti napreduje. Kako vidite budućnost operacija za lečenje gojaznosti, da li će biti dostupnije jer je gojaznost pitanje javnog zdravlja?
Trenutno raspoloživi lekovi i endoskopske procedure nemanju potencijal da zamene operacije, pa hirurško lečenje i dalje predstavlja najbolju opciju u lečenju gojaznih pacijenata. Iako minimalno invazivna, operacija je agresivnija i od lekova i od većine endoskopskih procedura. Međutim, kada operaciju radi iskusan i renomiran hirurg, strah najčešće nije opravdan. Robotska hirurgija predstavlja dodatni iskorak u hirurškom lečenju gojaznih pacijenata. Opredeljenje Euromedik sistema je da se ne samo ove već i druge hirurške intervencije, u bliskoj budućnosti rade uz pomoć hirurških robota.