Ključni protivnik Vašingtona nije Rusija, već Kina. Sledeći geopolitičku gramatiku Henrija Kisindžera, alijas Hajnriha Kisingera, potrebno je napraviti savez sa slabijom silom da bi se pobedila jača.  

Pre 50 i kusur godina Kina je bila junior partner u komunističkoj osovini Moskva–Peking i zato je Kisindžer stavio kartu na Kinu, danas je u istočnjačko-despotskoj alijansi Kremlj podređen u odnosu sa Džongnanhajem, i Vašington će, čim se ukaže prilika, privući Moskvu na svoju stranu.  

Tramp neće voditi ratnohuškačku politiku prema Kini, ali to ne znači da ona neće biti tvrda, čak i neprijateljska imajući u vidu nameru da se carine pooštre i podignu na 60 odsto. To bi bio veliki udarac za planove predsednika Si Đinpinga jer unutrašnja potrošnja u Kini ne raste kako su to predviđali u Pekingu i samim tim izvoz ostaje glavna poluga za kineski privredni rast.  

Republikanci se neće zadovoljiti samo povećavanjem carina na kineske proizvode, tražiće od svojih partnera i saveznika u Evropi i Aziji da smanje značajno obim trgovinske i ekonomske saradnje sa Kinom.  

Najveće varnice na startu mandata biće oko Tiktoka. Jedina kineska društvena mreža koja je stekla veliku popularnost u SAD i EU viđena je kao bezbednosna pretnja. Peking zahvaljujući Tiktoku ima na raspolaganju ogromne količine podataka o mladim generacijama Amerikanaca i Evropljana budući da su oni najbrojniji korisnici te mreže.  

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 14. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.