Konferencija Univerziteta Srbije izrazila je zabrinutost i protivljenje povodom novog predloga Zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju kojim se stranim univerzitetima omogućuje da uz dozvolu Ministarstva bez akreditacije posluju u Srbiji, i saopštila da taj predlog treba povići iz skupštinske rasprave dok se ne analizira na odgovarajući način.
„Povodom predloga Zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju („Službeni glasnik RS“ br. 88/17, 27/18-dr. zakon, 73/18, 67/19, 6/20 – dr. zakoni, 11/21 – autentično tumačenje, 67/21, 67/21 – dr. zakon i 76/23), kojom se članom 52a. daje mogućnost inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa osnovnih, master i doktorskih akademskih studija na osnovu sporazuma i dozvole za rad koju izdaje Ministarstvo prosvete, izražavamo duboku zabrinutost i protivljenje tim povodom“, piše u saopštenju KONUS-a koje potpisuje njen predsednik i rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić .
Kako se dalje navodi, dopune Zakona će podrazumevati da inostrana visokoškolska ustanova može poslovati na teritoriji Republike Srbije bez prethodno sprovedenog postupka akreditacije, što je, smatra rektor, „krajnje diskriminišuća odredba prema domaćim univerzitetima“.
„Bez adekvatnog procesa akreditacije, ne postoji mogućnost da adekvatna tela, a pre svega Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, u konrektnom slučaju proceni da li takva visokoškolska ustanova ispunjava sve neophodne uslove i da li poseduje odgovarajući kvalitet u pogledu nastavnog osoblja i studijskih programa“, stoji u saopštenju.
„Takođe, u situaciji kada se radi na novom modelu finansiranja u visokom obrazovanju, konstatujemo da odredba po kojoj bi se inostrana visokoškolska ustanova finansirala iz sredstava budžeta dovodi u pitanje dosadašnje napore preduzete u tom smislu“, dodaje se u saopštenju. „Ovakva dopuna se predlaže u krajnje nepovoljnom trenutku, kada se rešava suštinski jedno od najvažnijih pitanja za visokoškolske ustanove u Srbiji, a to je upravo finansiranje“.
Predložena dopuna zakona je, kako se navodi, sačinjena bez adekvatne procedure, javnog uvida i rasprave sa predstavnicima državnih institucija u oblasti visokog obrazovanja i visokoškolskih ustanova.
„Apelujemo da se ista povuče iz skupštinske rasprave, dok ne bude na odgovarajući način analizirana i u formalnom i u suštinskom smislu“, zaključuje rektor Univerziteta u Beogradu.