Cilj svakog društva je unapređivanje sposobnosti i kvaliteta života, čime se građanima i budućim generacijama pružaju prilike da ostvare svoj puni potencijal. Ovakve težnje treba ostvariti u turbulentnom svetu obeleženom sukobima, energetskim krizama, migracijama i zdravstvenim izazovima. Istovremeno, ubrzani tehnološki napredak otvara nove mogućnosti za razvoj komunikacija, veštačke inteligencije i inovacija, ali donosi i etičke izazove, posebno u globalnom okruženju gde se medijski i finansijski uticaji koriste za ostvarenje suprotstavljenih interesa. U takvim okolnostima, ljudski i intelektualni kapital izdvajaju se kao ključni resurs, a strateška ulaganja u njih su presudna za prevazilaženje izazova i iskorišćavanje prilika koje budući svet može da donese.
Kreativne industrije imaju centralnu ulogu u tome jer podstiču inovacije i neguju intelektualni kapital, transformišući zajednice u društva zasnovana na znanju. Takva društva razvijaju svoju meku moć, snažno zasnovanu na kreativnim biznisima i inovacijama, i privlače talente iz celog sveta.
Prema izveštaju „Analiza ekonomskih efekata sektora kreativnih industrija na ekonomiju Srbije“, koju je Ekonomski fakultet u Beogradu uradio za potrebe platforme Srbija Stvara, sektor kreativnih industrija je u 2021. godini učestvovao sa 5,8% u BDP-u Srbije, generišući 155.138 radnih mesta, uz prosečnu godišnju stopu rasta zaposlenih od 6,5%. Očit je ogroman potencijal koji ove industrije imaju u smislu zapošljavanja mladih ljudi koji svoje proizvode i usluge mogu da plasiraju na globalno tržište.
Prethodne nedelje pokrenuta je platforma Creative Gate (www.creative-gate.org), kao onlajn zajednica proaktivnih predstavnika industrije namenjena razmeni informacija i poslovnih prilika. Predstavljeni su primeri lokalnih biznisa prepoznatih od stranih klijenata, što ukazuje na sposobnost sektora da plasira svoju kreativnost na globalna tržišta. Trenutno su ovakve inicijative fragmentirane, pa je svaki korak u pravcu objedinjavanja i stvaranja kolaborativnog okruženja blagotvoran i neophodan. Uz sistemsku podršku privatnog, javnog i akademskog sektora, dalji razvoj kreativnih industrija mogao bi doneti nemerljive koristi za društvo i ekonomiju.