Poslanici Skupštine Srbije danas raspravljaju o predlogu republičkog budžeta za 2025. i pratećim zakonima.
Nakon što je usvojen dnevni red i nakon što je sednica trebalo da počne, predstavnici opozicije podigli su transparente na kojima je pisalo „krvave su vam ruke“ i „korupcija ubija“, na šta su poslanici vlasti odgovorili sa transparentima na kojima je pisalo „žuti ološu, korupcija i lopovluk su vaše srednje ime“.
Pojedini poslanici opozicije približili su se klupama na kojima sede predstavnici Vlade što je izazvalo najpre verbalni a onda i fizički sukob.
U tom trenutku u salu je ušlo i obezbeđenje ali je komešanje nastavljeno tokom kojeg je razmenjeno i nekoliko udaraca.
Brnabić je u više navrata tražila od poslanika da se vrate u klupe i rekla da je njihovo ponašanje „sramota za taj dom“ i „pljuvanje po žrtvama“ u Novom Sadu.
Incidenti su potom nastavljeni na galeriji skupštinskog zdanja gde su najpre poslanice vladajuće većine razvile transparent s natpisom „Žuti lopovi hoće rat, Srbija hoće rad“ posle čega je deo poslanica opozicije pokušao da ukloni transparent.
Kraće koškanje prekinuto je pošto je na galeriju ušlo skupštinsko obezbeđenje.
Opozicioni poslanici najavili su ranije da će blokirati rad sednice, odnosno da će onemogućiti da se raspravlja o zakonima koji su na dnevnom redu jer je predsednica skupštine Ana Brnabić odbila njihov zahtev da se zbog tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, kada je zbog obrušavanja nadstrešnice poginulo 15 ljudi, zakaže sednica na kojoj bi se raspravljalo o nepoverenju vladi Srbije.
Biljana Đorđević (ZLF-Ne davimo Beograd) rekla je da građane Srbije korupcija ubija na razne načine.
„Iako je predsednica Narodne skupštine zapravo nestavljanjem našeg zahteva za opoziv vlade, u suštini kršila podelu vlasti jer se ponaša kao premijerka, ipak dnevni red ove sednice poručuje da nas korupcija ne samo skupo košta, već i da nas ubija. I da nas ubija na različite načine“, objasnila je ona.
Dodala je da Srbija vlasti na razne načine od 1. novembra poručuje da su im „krvave ruke“.
„Korupcija, nažalost, ne ubija samo na ovaj način. I zato smatramo da za ovaj dnevni red treba dopuniti predlogom zakona o izmenama i dopunama zakona o oglašavanju… Naš predlog je restriktivniji, ali Srbija spada u države sa najliberalnijim odnosom prema pravu na oglašavanje igara na sreću i mi imamo užasno mnogo štetnih posledica zbog ovoga. To pogađa mlade i siromašne. Naš predlog je da se potpuno zabrani reklamiranje igara na sreću u javnom prostoru i putem elektronskih medija, ali i da se zabrani reklamiranje preko humanitarnih aktivnosti“, kazala je.
Predlog nije prihvaćen.
PLANIRANI BUDŽET
Prihodi i primanja budžeta u narednoj godini, kako je predložila vlada Srbije, biće 2.346,2 milijarde dinara, rashodi i izdaci 2.660,2 milijarde dinara. Deficit budžeta iznosiće tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu iznosi 4,2 odsto BDP-a.
Na dnevnom redu sednice parlamenta je, pored predloga budžeta za narednu godinu, više od 50 tačaka, o kojima će se obaviti zajednički načelni pretres.
Na dnevnom redu današnje sednice skupštine je i Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koji je podnelo 105 narodnih poslanika.
Poslanici treba da raspravljaju i o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, Zakona o energetici i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kao i o Predlogu zakona o uslugama i Predlogu zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.
Na dnevnom redu su predlozi zakona o sprečavanju pranja novca, akcizama, infrastrukturnim i energetskim projektima, podsticajima u poljoprivredi, o komunalnim delatnostima, o kontroli opasnosti od velikih udesa koji uključuju opasne supstance, kao i predlozi potvrđivanja više međunarodnih sporazuma, ugovora i memoranduma.
Pred poslanicima su i Predlog odluke o izboru članova Saveta Agencije za energetiku, lista kandidata za predsednika Komisije za zaštitu konkurencije i lista kandidata za članove Saveta komisije.
Odlučivaće se i o imenovanju stalnog sastava Republičke izborne komisije, o davanju saglasnosti na finansijske planove za 2025. godinu Regulatornog tela za elektronske medije, Agencije za energetiku i Komisije za hartije od vrednosti.
Na dnevnom redu sednice skupštine bio je i Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju ali ga je vlada Srbije povukla iz skupštinske procedure s obrazloženjem da su potrebne dodatne konsultacije.