Memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel još pre objavljivanja ustalasali su javnost u Nemačkoj, zemlji koja se nalazi na početka predizborne kampanje. Pod naslovom „Sloboda“, ovi memoari ove nedelje stižu u knjižare i retko koje nemačko političko delo je izavalo toliku pažnju, prenose nemački mediji.

Knjiga će biti objavljena u tridesetak zemlja, na Zapadu i u Kini, a ulaznice za književno veče, koje je zakazano za utorak uveče u Nemačkom pozorištu u Berlinu, gde će ovo delo biti prvi put izloženo, raspodate su za samo nekoliko minuta.

U do sada objavljenim odlomcima iz knjige, kao i u nekoliko intervjua, Merkel se osvrće na politički aktuelna i kontroverzna pitanja: između ostalog na svoje iskustvo s američkim predsednikom Donaldom Trampom (2017–2021), dominaciju muškaraca u nemačkoj politici, kontroverzno prihvatanje izbeglica… Posebno detaljno govori o svojoj politici prema Rusiji i Ukrajini i svom viđenju ruskog predsednika Vladimira Putina.

Za razliku od Buša, Merkelova ne gaji previše velike simpatije prema Trampu. U svojim memoarima ona piše da je napravila grešku što je pokušala da stupi u kontakt sa Trampom kao da je „normalna osoba“. Ona povlači paralele između Putina i Trampa, koji je kako ona piše „očigledno fasciniran“ ruskim predsednikom.

„Stekla sam jak utisak da je Tramp opčinjen političarima sa autokratskim i diktatorskim osobinama“, piše u memoarima. Obojica su, kaže ona, detinjasta u svojim pritužbama i obojica pokušavaju da je osramote pred novinarima – Putin je jednom očigledno pokušao da je zaplaši svojim labradorom Konijem, a Tramp je odbio da se rukuje sa njom prenosi Gardijan.

Merkelova je pokušala da zauzme visok položaj kod oba lidera, donekle dozvoljavajući provokacije i fokusirajući se na zajedničke interese, što je uglavnom značilo trgovinu. Ona citira savet koji joj je dao papa Franja:

„Savijaj se, savijaj se i savijaj se, ali pazi da se ne slomiš“. Iako se čini kao dobra strategija, ona ipak nije uspela da spreči Trampa da otkaže učešće Amerike u Pariskom sporazumu o klimi, niti Putina da izvrši invaziju na Ukrajinu ubrzo nakon što je ona napustila funkciju.

Kako za DW tvrdi novinar Ralf Bolman, kraj vladajuće „semaforske koalicije“, sastavljene od Socijaldemokrata (SPD), Zelenih i Liberala (FDP), trenutno baca senku na percepciju njene knjige.

Bolman, član redakcije nedeljnog izdanja lista Frankfurter algemajne cajtung, i sam je pre nekoliko godina napisao obimnu biografiju Angele Merkel.

Ipak, on ukazuje i na međunarodni odjek, a i na promenu u Beloj kući koja predstoji u januaru. Bolman podseća na prvi mandat Donalda Trampa tokom mandata Angele Merkel kao kancelarke.

„Tada je u SAD bila slavljena kao liberalno-demokratska protivnica Trampa. To će joj sada sigurno pomoći u promociji knjige“, navodi Bolman.

Bivša kancelarka Nemačke će 2. decembra biti u Vašingtonu, gde će svoje delo predstaviti zajedno s bivšim predsednikom SAD Barakom Obamom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.