Predlozi budžeta za iduću godinu prosleđeni su na usvajanje u parlamente Srbije i Hrvatske i sada se zna da će oružane sile u obe zemlje dobiti još mnogo novca i iduće i u narednih par godina. Nabaviće se novog naoružanja – Vojska Srbije (VS) iz Francuske, Izraela i Kine (ono rusko naručeno 2021. dobiće jednog dana, možda), a Hrvatska vojska (HV) više voli američke i nemačke proizvode, a kod kuće može da nabavi samo automatske puške i šlemove.

Za početak brojke – budžet resora odbrane Srbije biće oko 2,237 milijardi evra, a hrvatski 1,5 milijardi evra. Kada se ti iznosi porede sa prethodnim godinama, primetno je da raste potrošnja za odbranu, i to brzo, sa težištem na nabavkama.

U 2023. godini za odbrambene potrebe Srbije potrošeno je oko 1,41 milijardu evra. Za tekuću godinu predviđeno je 1,38 milijardi evra, ali od decembra 2016. godine tradicionalno svake godine budžet se povećava za vrednost novih narudžbina naoružanja i ove godine nije se narušila ta praksa – rebalansom budžet je povećan na oko 1,848 milijardi evra. Samo jedna dodatna ekonomska klasifikacija – nabavka višenamenskog borbenog aviona iznosi oko 415 miliona evra. U predstojećim godinama velike pare potrošiće se za taj program, za „rafal“, jer se gotovo sve ili baš sve mora platiti pre završetka izrade prvog primerka koji će jednog dana doći u batajničku 101. lovačku avijacijsku eskadrilu. Francuska firma Daso pobrinula se da zaštiti svoj interes (pa šta bi se očekivalo) i zaključno sa 2027. godinom platiće Srbi 80% vrednosti aviona. Kaže predsednik Aleksandar Vučić da ćemo prvi avion da vidimo 2028. godine. Ako to i bude ostvareno, do tada platiće se 100% računa. Obično se plati pola ili dve trećine pa ostalo kada se preuzme tehnika, ali valjda se mora učiniti nešto za predsednika Makrona, Vučićevog prijatelja, i ubrzati plaćanje.

Iznos od 2,7 milijardi evra, mnogo više od jednog godišnjeg budžeta, a radi se o ceni samo za avione, doduše i prateću tehničku podršku, rezervne delove, obuku pilota i tehničara i ostale troškove. Moraće da se doda novac za rakete, pa za uređenje infrastrukture kod nas koja nije pogodna za savremeni borbeni avion, i moraće se popraviti i produžiti poletno-sletne staze, izraditi hangari.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 28. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.