Plan da se berlinski budžet za kulturu smanji za više od stotinu miliona evra doveo je do ogromne reakcije umetnika – oni tvrde da bi ih ta mera primorala da prestanu da se bave svojim poslovima i gurnula u bankrot.
Oko 450 instituta, od kojih se mnogi barem delimično oslanjanju na državne subvencije, od pozorišta i opera do noćnih klubova i galerija, ujedinili su se kako bi sprečili ovu meru. Oni pozivaju vlasti da preispitaju planirano smanjenje ulaganja u kulturu, u iznosu od 130 miliona evra, prenosi Gardijan.
Ove mere su čak i oni koji su ih predložili opisali kao „brutalne“.
Berlinski umetnici kažu da bi ova smanjenja predstavljala katastrofu za grad koji je širom sveta poznat po razvijenom kulturnom životu.
„To bi trajno uništilo kulturnu infrastrukturu Berlina“, tvrde iz alijanse Berlin je kultura (#BerlinIstKultur).
Ovaj apel berlinskoj vladi predvode Demohrišćani (CDU) i oni tvrde da su „drastična smanjenja programa, otpuštanja i zatvaranja neizbežna“. Upozoravaju da to nije samo nečiji posao, to je kažu „raznolikost, izvrsnost, otpornost i društvena kohezija“.
U petak u 15 časova, ispred Gradske kuće održaće se protest umetnika i svih ostalih koji se protive ovoj meri, a odatle će se šetati do Brandenburške kapije.
Tomas Ostermajer, umetnički direktor berlinskog pozorišta „Schaubühne“ rekao je da bi najavljeno smanjenje budžeta otvorilo novo poglavlje u istoriji grada. „To bi bio grad u kojem kultura igra sve manje istaknutu ulogu.“
Zbog uštede od 2,5 miliona evra, koja bi se odnosila na „Schaubühne“, topozorište bi moralo da zatvori manju eksperimentalnu scenu „Studio“, gde su se obrađivali britanski dramski pisci kao što su Sara Kejn i Dejvid Harouer. Sve bi molo da dovede i do nelikvidnosti ovog pozorišta koje je osnovano još 1962. godine, dodaje Ostermajer.
Pozvao je berlinsku vladu da prepozna značaj kulture za privredu grada.
„Ako to uništite, uništavate čak i više od kulture. Uništavate i turizam, a atraktivnost za naseljavanje komercijalnih kompanija u Berlinu biće takođe smanjena.“
Oliver Riz, direktor ansambla Berliner iz istočnog Berlina, koji je duhovni dom Bertolta Brehta i Hajnera Milera, rekao je da ovaj grad i njegove umetnike očekuju „horor scene“.
„Trenutno otkazujemo pet ili šest produkcija za sezone 2025/26 i 2026/27. Na kraju, imaćemo sve manje i manje umetnosti“, dodao je Riz.
Filip Harpejn, umetnički direktor „Gripsa“, pozorišta za decu i mlade, rekao je da bi ušteda od 300.000 evra, koju bi njegova kuća morala da napravi, „bila više od celokupnog budžeta ovog pozorišta za 2025. godinu“.