Drugi po veličini sirijski grad, Alep, pod kontrolom je pobunjenika, militanata iz grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTS). Stanovnici ovog grada tvrde da se dobro sećaju taktika koje je lider te zemlje, predsednik Bašar al Asad, koristio u građanskom ratu i da se boje da bi on slično mogao i danas da preduzme.
Asadova najbrutalnija tehnika bilo je bombardovanje, kažu, a kada je povratio kontrolu nad gradom, kaznio je i optužio sve kritičare. Zbog toga stanovnici anonimno za Gardijan govore o ovoj „već viđenoj situciji“.
Damask je, uz podršku ruske vojske, udario vazdušnim napadima na centralni Alep i susedni Idlib, koje drže pobunjenici. Vojne snage su se od trenutka kada je teritorija zauzeta povlačile na jug.
Mahmud, jedan od stanovnika ovog grada, kaže da su vazdušni napadi odjekivali u njegovom kraju – pogođena je univerzitetska bolnica, pet zdravstvenih ustanova u Idlibu, kao i kamp za raseljena lica, kada je poginulo najmanje 18 ljudi.
Kako kaže, zna da režim ne mari za živote ljudi. S druge strane, na ulicama su parkirani kamioni puni naoružanih boraca iz grupe Hajat Tahrir al-Šam. Na uglovima ulica dežuraju militanti u maskirnim uniformama.
Pobunjenici u civilu čuvaju zatvorene vladine zgrade, banke, a većina od oko dva miliona stanovnika Alepa ne usuđuje se da izlazi iz svojih domova, osim u prekopotrebnim situacijama.
„Ljudi čekaju u dugim redovima da kupe hleb, a uslovi su nesigurni“, izvestila je Kancelarija UN za humanitarna pitanja (OCHA).
Iako je struja, posle nekoliko dana prekida, uključena, voda i električna energija nastavljaju da nestaju. Damask je obećao da će održati telekomunikacione usluge u gradu, a glavne mobilne mreže ipak ostaju van funkcije. Jedino što im je za kontakt sa bliskim ljudima ostalo jeste internet mreža.
Stanovnici grada tvrde da su u džamiji čuli namere HTS-a, koje im je ispričao imam, koji se predstavio kao propovednik. I, kažu, u njih veruju. „Niko od vas neće biti oštećen, ni novčano, ni verski, ni časno“, rekao im je imam i dodao da će „predstavnici vlade Spasa obezbediti osnovne usluge i da sve pećnice za hleb nastave da rade“.
„Ako neko doživi nasilje, nemojte da ćutite, nećemo da dozvolimo da bilo ko od vas bude povređen.“
Pobunjenici nisu u stanju da ispune sva obećanja jer vlast ova područja kontroliše vazdušnim napadama.
Sirijska civilna odbrana, poznata kao Beli šlemovi, saopštila je da je od 1. decembra, u vazdušnim napadima na Alep i Idlib ubijeno 56 ljudi, dok ih je ranjeno 238.
„Asadov režim napada svaki grad koji nije pod njegovom kontrolom. Avionima gađaju vitalne lokacije, kao što su bolnice, ili pijace, kako bi izvršili pritisak, jer se svi plaše ovih napada“, rekao je farmaceut Mustafa Abedou.
Sirijska državna novinska agencija prenela je da je u utorak iz vazduha napadnut i sever Hame, za čije su se zauzimanje borili pobunjenici.
Asad je spreman da upotrebi veliku silu protiv sopstvenog stanovništva, sve samo da bi zadržao vlast, a to stanovnike ove zemlje podseća na krvavi građanski rat u Siriji i borbu Damaska da preuzme kontrolu nad Alepom koja je okončana 2016. godine.
Osim granatiranja i raketiranja, Asad je u toj borbi koristio napade gasom hlora i smrtonosni nervni agens sirin, kada je ubijeno nekoliko hiljada ljudi.
„Ovaj režim nema crvene linije“, kažu stanovnici Alepa, ali dodaju da se osim ovih direktnih pretnji, plaše i siromaštva i gladi, jer su cene osnovnih namirnica, za samo nekoliko dana udvostručene.